18.06.2018 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Česká společnost staví vodní elektrárny po celém světě

Na české hydroenergetické scéně existuje několik společností, které průběžně staví vodní elektrárny po Evropě. Hydropol je jednou ze společností, jíž se navíc povedlo prorazit i v světovém měřítku. Mezi její současné aktivity patří projekty na zelené louce, rekonstrukce vodních elektráren, inženýring a development vodních elektráren.

Výtah z článku, který vyšel v časopise Energie 21 č. 3/2018.

Od svého založení v roce 1998 ušla společnost Hydropol dlouhou cestu a z inženýrské společnosti o dvou lidech se rozrostla na tým několika desítek inženýrů, projektantů, obchodníků a dalších členů. Za dvě dekády dokončila více než 80 projektů. V současné době vlastní 25 projektů, mezi nimi například i malou vodní elektrárnu ve Velkém Oseku. Projekt ve Velkém Oseku, dokončený v roce 2012, je jedinou elektrárnou své velikosti v České republice postavenou na spádu nižším než dva metry.

Kromě Česka působí Hydropol v deseti zemích na čtyřech kontinentech. Firma proto získala cenné zkušenosti, jakým způsobem se dají či nedají řešit projekty v jednotlivých zemích, jakým způsobem je nutné komunikovat s místními úřady či zástupci jednotlivých společností a jak postupovat s ohledem na přírodní podmínky v oblasti a nejrůznější stupně rozvinutí ekonomiky, elektrifikace země či legislativní normy, regulační orgány nebo nejrůznější zájmové asociace. Je přirozené, že v každé zemi se musí společnost zaměřit na něco jiného.

Majitel a ředitel společnosti Jan Tošnar se svými dvacetiletými zkušenostmi v oboru zdůrazňuje, že pro hydroenergetické projekty je zásadní mít spolehlivé lokální partnery, protože mnoho lokálních dodavatelů a místní státní správa potřebuje být v kontaktu s lidmi, kteří jsou k dispozici v reálném čase a působí v dané zemi.

Hydropol nedávno dokončil a předal novou vodní elektrárnu o výkonu dvou megawattů zadavateli Liberian Agriculture Company. Projekt je součástí elektrifikace jedné z největších kaučukových plantáží v Africe pomocí obnovitelných zdrojů energie a společnost Hydropol byla oslovena mateřskou belgickou společností v roce 2015.

Na jaře letošního roku společnost oznámila, že během let 2018 a 2019 dodá dvě vodní elektrárny v celkové hodnotě 350 milionů korun do Walesu. Tento projekt bude součástí jezerního rezervoáru zvaného Elan Valley, který je zásobárnou pitné vody pro města Birmingham v Anglii a Swansea ve Walesu.

Na severu Itálie nedaleko města Tolmezzo bude Hydropol stavět vodní elektrárnu o výkonu zhruba 700 kilowattů na spádu přesahujícím 50 metrů. Celková hodnota projektu je 120 milionů korun a plánované dokončení projektu je v prvním čtvrtletí roku 2019. Tímto projektem společnost po dvou letech navazuje na sérii úspěšných dodávek v centrální části severní Itálie.

V předcházejících letech Hydropol také dodal několik staveb do Rumunska či Bulharska a Makedonie. V Rumunsku stavěl svou doposud největší elektrárnu o výkonu 22 megawattů a jednalo se o rekonstrukci historického vodního díla ze začátku 20 století.

Na indonéském trhu vodní energetiky figuruje Hydropol již od roku 2013. Indonésie se v posledních letech snaží zbavit své závislosti na výrobě elektřiny z nafty a uhlí, ale cesta za vybudováním prostředí, vhodného k rozvoji obnovitelných zdrojů, je složitá a náročná. Indonésie bere velké ohledy na to, co jejich obyvatelstvo a průmysl zvládne zaplatit. Společnost si tak zde staví jeden referenční projekt, aby to otevřelo dveře k dalším obchodním příležitostem. Na jihoamerickém kontinentu má Hydropol v plánu do několika let vlastnit zdroje v Kolumbii, kde cílí na středně velké projekty, jejichž celkové výkony se pohybují mezi 10 až 20 megawattů.

I přes nejrůznější obtíže, kterými si musela firma projít, nebyl podle Tošnara žádný z projektů promarněnou šancí. Rčení, že chybami se člověk učí, platí v tomto případě dvojnásobně. Aktuálně je naše strategie v různých částech světa jasně daná, víme, kde působit určitě nebudeme, jinde stavět chceme, jinde se zatím jen poohlížíme,“ konstatuje ředitel společnosti Hydropol Jan Tošnar.

Gro (Zdroj: Hydropol Project & Management, a. s.)

Obrázky:

Projekt ve Velkém Oseku je jedinou vodní elektrárnou své velikosti v Česku postavenou na spádu nižším než dva metry

Vizualizace vodního díla Lavoreit na řece Chiarso v Itálii

Elektrárna Liberian Agriculture Company je součástí elektrifikace jedné z největších kaučukových plantáží v Africe

Nové generátory pro Kaplanovy turbíny v projektu Matka v Makedonii

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down