20.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chraňme se proti výpadkům elektřiny

Naše domácnosti a firmy jsou stále více závislé na elektronice, ale nejsou vždy vybaveny pro případ výpadku proudu. Přitom letošní léto je opět charakterizováno silnými bouřkami, které mnohdy dosahují vysoké intenzity a mohou mít ničivé následky. Co je možné udělat, aby se nás tyto problémy netýkaly?

Nejlepším řešením je pořízení záložního zdroje a přepěťové ochrany. Označuje se zkratkou UPS (z anglického Uninterruptible Power Supply, tedy nepřerušitelná dodávka energie). Jednoduše řečeno, jde o chytřejší a výkonnější power banku, která se zapne ve chvíli, kdy dojde k výpadku napájení. Můžeme tak nerušeně pokračovat v práci nebo třeba v hraní počítačových her nebo sledování Netflixu, dokud nebude obnoveno běžné napájení.

Mini UPS s baterií

Poslední novinkou na trhu je UPS Eaton 3S Mini. Předností je malá velikost, další výhodou je snadné zapojení pomocí čtyř typů výstupních konektorů. Připojení zabere jen pár vteřin. Jejím hlavním tahákem je ale baterie, která udrží připojené zařízení až několik hodin v provozu i po výpadku centrálního napájení.

Výhody výdrže baterie jsou nesporné. Pokud vypadne proud například v objektu firmy sledované IP kamerami, kamera tak bude natáčet i ve chvíli, kdy je objekt nejzranitelnější. Pokud s UPS, které nahrazuje napájecí kabel, propojíme WiFi router, vyhneme se při krátkém výpadku napájení zdlouhavému restartu zařízení. V jiných případech můžeme elektroniku v klidu vypnout a případně si uložit potřebné věci. Baterii na to budeme mít vždy připravenou. O postupném vybíjení informují LED diody na přední straně zařízení.

Nový model je perfektní v kombinaci se síťovými prvky a IP kamerami a také s malými chytrými spotřebiči. Zejména u zařízení, která musí běžet bez přestávky, výhod UPS využijete opravdu na maximum.

Další zařízení

Společnost Eaton nabízí také další UPS zařízení, která jsou vhodná pro použití v domácnostech a k ochraně samostatných pracovních stanic.

Například Eaton 5E má line interactive topologii, která poskytuje úspornou a spolehlivou ochranu napájení proti jeho výpadkům a špatné kvalitě. Díky malým rozměrům může být zdroj snadno umístěn buď v kanceláři, nebo v domácnosti.

Řada Eaton Ellipse ECO je zdroj s vestavěnou výkonnou přepěťovou ochranou. Toto zařízení rovněž chrání datová připojení, jako například Ethernet, Internet a telefonní linky. Eaton Ellipse ECO s funkcí EcoControl umožňuje úsporu energie až 25 % v porovnání s předchozími generacemi.

Záložní zdroj UPS by měl být v každé moderní domácnosti a firmě, ale zatím jde o opomíjenou součást. Přitom díky jednorázové investici se v budoucnu vyhneme zbytečným starostem a nemalým výdajům.

Gro (Zdroj: Eaton)

Obrázky:

Silné bouřky mohou mít pro elektrická zařízení v domácnostech a kancelářích ničivé účinky. Foto archiv/Eaton

Baterie v UPS Eaton 3S Mini udrží připojené zařízení v dalším chodu až několik hodin. Foto archiv/Eaton

Silné bouřky mohou mít pro elektrická zařízení v domácnostech a kancelářích ničivé účinky. Foto archiv/Eaton
Silné bouřky mohou mít pro elektrická zařízení v domácnostech a kancelářích ničivé účinky. Foto archiv/Eaton
Baterie v UPS Eaton 3S Mini udrží připojené zařízení v dalším chodu až několik hodin. Foto archiv/Eaton
Baterie v UPS Eaton 3S Mini udrží připojené zařízení v dalším chodu až několik hodin. Foto archiv/Eaton

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down