Chytré zařízení umožní další úsporu energie

Zájem o fotovoltaické elektrárny jako zdroj úsporného a šetrného zdroje energie je v posledních letech rekordní, jen v loňském roce bylo instalováno bezmála 83 tisíc solárních elektráren. Podle odborníků ze společnosti Bidli Energie bude tento trend v dalších letech pokračovat. Bidli Energie proto přichází s Chytrým spotem, inteligentním zařízením pro řízení energetických toků v domácnosti, které dokáže ušetřit dalších až 35 % nákladů na energie.

Fotovoltaickou elektrárnu má v Česku nainstalovanou už více než 160 tisíc domácností. I z důvodu nestabilní situace na energetickém trhu a skokového nárůstu cen v uplynulých dvou letech zájem o alternativní zdroje energií neopadává, spíše naopak. Loňský rok 2023 byla čísla rekordní, podle údajů Solární asociace bylo instalováno více než 80 tisíc nových domácích fotovoltaických elektráren a zhruba 2 700 firemních a pozemních solárních elektráren o celkovém výkonu 970 MWp. 

Zákazníci Bidli Energie využívající fotovoltaiku dokážou uspořit ročně až 60 % nákladů na energie, oproti tradičním dodávkám ze sítě. A právě finanční úspora za energie je pro Čechy hlavním motivátorem k pořízení fotovoltaiky. V průzkumu pro společnost Bidli Energie tak reagovalo 8 z 10 dotázaných, kteří fotovoltaiku už využívají anebo o ni reálně uvažují.

Inteligentní řízení spotřeby v domácnosti 

Dotazování ukázalo, že chytré zařízení instalované ke stávající fotovoltaické elektrárně, které by dokázalo ušetřit další desítky procent nákladů, by jednoznačně přivítala asi čtvrtina (24 %) dotázaných. 67 % by pořízení zvažovalo s tím, že by si museli zjistit další detaily. Zbývajících 9 % respondentů by vnímalo instalaci chytrého zařízení, které monitoruje chod jejich domácnosti, jako zásah do soukromí a jeho instalaci by se vyhnuli.  

Zařízením, které tento parametr splňuje je Chytrý spot. Funguje na principu průběžného monitoringu spotřeby domu a následném chytrém řízení nákupu energií, jejich skladování a čerpání s ohledem na potřeby domácnosti. Zařízení je schopné při správném využití ušetřit až 35 % nákladů na energie a je vhodné pro ty, kteří FVE už vlastní nebo o ní uvažují. Chytrý spot využívá kvalitní Rakouské technologie Loxone. Cena zařízení se pohybuje podle zvolených parametrů mezi 30–50 tisíci korun a návratnost investice se na základě odběru domu může pohybovat v rozmezí 1 až 3 let. 

Základem systému je chytrý střídač

Základem systému je střídač, ke kterému jsou připojeny fotovoltaické panely a bateriové úložiště. Ke střídači je nainstalováno chytré zařízení – Chytrý spot – napojené na cloud Bidli Energie. V rámci cloudu probíhají neustále výpočty pro co nejvýhodnější nákup energií, dobíjení baterie a ohřev teplé vody. Střídač je následně Chytrým spotem ovládán tak, aby dokupoval elektřinu v časech, kdy je spotová cena v dané čtvrthodině nejvýhodnější a zároveň optimalizoval dokup energií v konkrétních časech tak, aby nenakoupil zbytečně mnoho.* 

JiT (Zdroj: Bydli Energie)

K chytrému střídači jsou připojeny fotovoltaické panely a bateriové úložiště. Zdroj: Bidli

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down