Česká republika se dlouhodobě potýká s jedním z nejpomalejších povolovacích procesů pro obnovitelné zdroje energie (OZE) v Evropě. Dalším zásadním legislativním krokem ke změně by měl být nový Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem pro místní rozvoj. Vládní návrh nového zákona čeká na projednání v parlamentu.
Podle Komory obnovitelných zdrojů energie je klíčovým bodem návrhu zákona zavedení povinného poplatku z vyrobené elektřiny pro obce, na jejichž území budou nové větrné elektrárny umístěny.
Obchodní partnerství obce s investorem
Cílem nového poplatku je ochrana trhu a podpora obcí a investorů při jednáních o spolupráci včetně finančních kompenzací, které vyvažují zásah větrné elektrárny do okolní krajiny.
Tento přístup má stabilizovat vztahy mezi investory a obcemi a motivovat obce k aktivní spolupráci na rozvoji OZE. Poplatek je nastaven tak, že nebrání případným individuálním dohodám obce s investorem (a nerozlišuje, zda bude obec zahrnuta či nikoliv do akcelerační oblasti).
„Obce by měly přejít do aktivního partnerství a na rozvoji větrné energetiky se podílet. Zákonem garantovaná pravidelná platba garantuje obci základní příjem. Poplatek nevylučuje individuální dohody s obcemi, zajišťuje ale přiměřený přínos místním i náklady na veřejnou podporu. Je to tedy pozitivní zpráva pro spotřebitele elektřiny u větrné elektrárny i jinde. Návrh přirozeně motivuje k využívání možných větrnějších lokalit,“ uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory OZE.
Re (Zdroj: Komora OZE)
Poplatek je nastaven tak, že nebrání případným individuálním dohodám obce s investorem. Foto archiv/Obec Košice