Co může přinést reforma energetického trhu zákazníkům

Reforma energetického trhu dostává jasnější obrysy. Evropský parlament totiž v úterý podpořil reformu elektrárenského trhu EU s cílem zajistit plynulý nástup obnovitelných zdrojů energie, agregace a flexibility. Dalším krokem bude trialog, na kterém bude hledat shodu mezi Evropskou komisí a členskými státy.

Ačkoliv Evropané dlouhé roky spíše těžili ze společného evropského trhu s energiemi, ruská plynová válka odhalila zranitelnosti tohoto systému. Obnovitelné zdroje sice během uplynulého roku poskytovaly nejlevnější elektřinu na trhu, ale spotřebitelé neměli mnoho možností, jak by mohli z těchto výhod přímo těžit. Reforma designu elektrárenského trhu přináší mechanismy, které umožní domácnostem na nízké ceny z čistých zdrojů dosáhnout. Představená opatření řeší zrychlení zelené transformace i posílení energetické bezpečnosti současně se zajištěním stability a předvídatelnosti cen energií,“ komentuje hlasování europoslanců a europoslankyň Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Ochrana zákazníků na energetickém trhu

Podle něj Evropský parlament prosazuje, aby výnosy z rozdílových smluv bylo možné použít na ochranu zranitelných zákazníků nebo na podporu energeticky náročného průmyslu. Reforma také posiluje sdílení energie a aktivní roli domácností na energetickém trhu třeba jasnými podmínkami pro provoz minielektráren, které mohou mít například podobu balkónové fotovoltaiky. Aktualizace směrnice má podle Evropského parlamentu zajistit jasné podmínky pro plug-in minisolární systémy do 800 wattů, které lze instalovat třeba právě na zmíněných balkonech bytových domů. Aktivní domácnosti, které tuto možnost využijí, mají mít nárok na odečtení sdílené elektřiny dodané do sítě od jejich celkové spotřeby v určitém časovém intervalu. Členské státy mohou zvážit osvobození výsledné sdílené elektřiny od daní, poplatků a síťových poplatků. Mezi další nástroje pro ochranu spotřebitelů před vysokými cenami energie, které je nutné podle návrhu reformované směrnice rozvinout, patří využití akumulace energie, rychlejší nástup chytrého měření a posílení přenosových a distribučních sítí s cílem lépe integrovat obnovitelné zdroje včetně vyššího přeshraničního propojení.*

/on, Zdroj: Svaz moderní energetiky/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down