Další vodíková plnička zprovozněna

U petrochemického areálu Záluží u Litvínova se ve středu otevřela první vodíková plnicí stanice v Ústeckém kraji a čtvrtá v Česku. Zároveň v Mostě a Litvínově bude na zkoušku jezdit vodíkový autobus.

Vodík do čerstvě otevřené čerpací stanice proudí ze sousední chemičky Orlen Unipetrol. Cílem firmy je dodávat do plnicí stanice tzv. zelený vodík, vyrábět ho bude z obnovitelných zdrojů energie přímo v chemickém areálu, kde může vzniknout fotovoltaická elektrárna. V tuto chvíli se jedná o náš vyráběný vodík,“ uvedl člen představenstva Orlen Unipetrol Tomáš Herink. Chemička využívá vodík při výrobě paliv a na výrobu čpavku, v malé míře ho používá do plastu.

Náklady na její vybudování činily zhruba 47 milionů korun, evropská dotace byla téměř 36 milionů. Orlen Unipetrol již má schválenou evropskou dotaci na stavbu dalších tří vodíkových stanic, a to v Praze, Brně a Ostravě. U nové stanice v Litvínově jsou k dispozici dvě plnicí pistole s odlišným tvarem hlavice pro plnění automobilů tlakem 700 barů a tlakem 350 barů pro plnění nákladních automobilů a autobusů.

Cena vodíku na čerpacích stanicích Benzina, kam patří i nová plnička, byla stanovena na 278 korun za jeden kilogram. Vodíková osobní auta mívají nádrže zhruba na 5-6 kg vodíku a spotřeba se podle stylu jízdy pohybuje zhruba od 0,9 do 1,2 kg/100 km. „Podle současného plánu čisté mobility by v České republice do roku 2025 mělo být 12 vodíkových stanic a 40 stanic do roku 2030,“ připomněl ministr dopravy České republiky Martin Kupka. Dodal ale, že se letos bude plán nejspíš aktualizovat, aby odpovídal plánům EU.

/Zdroj: ČTK/*

Foto: Vodíkový autobus u nově otevřené vodíkové plnicí stanice v Litvínově /Ondřej Hájek, ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down