Data s cenou zlata

K předním německým dodavatelům zařízení na výrobu bioplynu se řadí společnost MT-Energie GmbH & Co. Přijali jsme pozvání do jejího nového sídla na okraji města Zeven v Dolním Sasku, zhruba čtyřicet kilometrů od Brém, a přijeli si pro podrobnosti.

Již v počátcích rozvoje OZE se zabýval zakladatel Christoph Martens v zemědělském provozu rodičů vývojem zařízení na výrobu bioplynu. V roce 1986 založil inženýrskou kancelář Martens Technologie na vývoj komponentů pro bioplynové stanice. V roce 2001 vznikla společnost MT-Energie, která dodává BPS na klíč. Pracuje u ní 260 lidí. Za poslední dva roky činil obrat vždy 60 milionů eur, letos se očekává 80 milionů eur.

 

„Zprvu jsme působili v regionu, od roku 2004 zvyšujeme prodej po celém Německu každý rok o padesát procent. V roce 2007 bylo z nově realizovaných 200 stanic v Německu 43 našich, loni jsme jich ze 150 postavili a vybavili technologií 32,“ uvedl jednatel MT-Energie Bodo Drescher.

 

Zhruba jednu třetinu aktuální kapacity věnuje MT-Energie zařízením malým, druhou klasickým BPS v rozmezí výkonů od 500 do 700 kilowattů, třetinu cílí na velké projekty s výkonem od 1 mW se zpracováním bioplynu na kvalitu zemního plynu. Ten nabízí v Německu již šest firem a poptávka po něm neustále roste.

 

V Německu nyní pracuje asi 4300 BPS, přičemž MT-Energie jich zde uvedla do provozu zhruba 200, v 700 pracují její komponenty, u dalších 400 zajišťuje servis. Podle jednatele však z celkového počtu odpovídá současným standardům nanejvýš 1500 BPS. Zbytek tvoří zastaralá „garážová“ zařízení s výkonem do 100 kW.

 

MT-Energie disponuje 400 m2 laboratoří, které slouží především pro rozbory substrátů běžných, ale i méně obvyklých, například odpadů po výrobě sýrů. Hlavně jde o hodnocení energetické účinnosti siláže. Výsledky rozborů slouží především jako zpětná vazba provozovatelům stanic.

 

Ve skladu má MT-Energie tisíce položek komponentů a náhradních dílů. Důraz je kladen na bezpečnost provozu a těsnost. MT-Energie také již půl roku provozuje vlastní referenční BPS o výkonu jeden mW. Slouží k vytápění a klimatizaci administrativní budovy a k ohřevu vody.

 

Výhled do roku 2020 hovoří o náhradě zhruba sedmi procent zemního plynu biometanem. Nejen společnost MT-Energie pociťuje stále větší zájem ekonomik zejména východních států o jistoty zásobení plynem. S cílem zvýšit komerční, technickou a servisní podporu českým a slovenským zájemcům o výstavbu BPS založila MT-Energie koncem minulého roku dceřinou společnost MT-Energie Česká republika, s. r. o., se sídlem v Kardašově Řečici.

 

Celý článek je otištěn v čísle 3/09 časopisu Energie 21.

 

Autor: Ing. Jan Kroupa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *