11.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Decentralizace a komunitní energie

Unie komunitní energetiky je nově založená zájmová organizace, jejímž cílem je prosazovat rozvoj komunitní a decentralizované energetiky z lokálních zdrojů jako plnohodnotné alternativy k centralizované výrobě a dodávce energie. Téma úzce souvisí také s energetickou soběstačností, bezpečností a nezávislostí Česka na fosilních zdrojích. 

Článek z časopisu Energie 21 č. 2/2022.

Poptávka po komunitní energetice přichází ze všech stran. Zájem o ni mají především města, obce nebo občanská sdružení, která chtějí snížit míru své závislosti na centrálních dodávkách energie a snížit si jejich ceny. Příležitost v ní vidí také podnikatelé a firmy, a to nejen z oboru energetiky. Decentralizaci vnímají jako cestu, jak snížit své náklady na energie.

Nově založená Unie komunitní energetiky (UKEN) si stanovila následující cíle:

- prosadit jasná a srozumitelná legislativní pravidla pro vznik a rozvoj decentralizované a komunitní energetiky,

- nastavit stabilní dotační podmínky, které urychlí rozvoj projektů komunitní energetiky,

- zajistit, aby strategické a koncepční dokumenty počítaly s komunitní energetikou a decentralizací jako s důležitým prvkem modernizace české energetiky,

- sdílet získané know-how pro realizaci projektů,

- být strategickým partnerem pro občany i stát v tématu komunitní energetiky a decentralizace.

Iniciátory vzniku UKEN jsou Frank Bold a Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic. Členy Rady Unie jsou expertní skupina Frank Bold, Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic, Národní síť místních akčních skupin, Sdružení místních samospráv ČR a Asociace developerů.

„Skutečné fungování a rozvoj komunitní energetiky v Česku legislativa zatím neumožňuje. V evropských fondech je na ni přitom do roku 2030 připraveno více než 60 miliard Kč,” uvádí Laura Otýpková, vedoucí sekce Odpovědné energie v expertní skupině Frank Bold.

“Komunitní energetika je jedním ze způsobů, jak snížit závislost domácností, obcí i firem na fosilních palivech a drahých dodávkách energií ze sítě. Sdílení čisté, levné, lokální elektřiny v rámci společenství občanů umožní její využívání i lidem, kteří si vlastní obnovitelný zdroj nemohou dovolit,” říká Jiří Koželouh, vedoucí programu Energetika, klima a odpady Hnutí DUHA.*

Red (Zdroj: UKEN)

Foto archiv/Energie 21

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down