Dobíjecí hub v Mladé Boleslavi obslouží až 14 e-aut najednou

Dnes byl za účasti ministra dopravy Martina Kupky a dalších hostů spuštěn na parkovišti obchodního centra Olympia v Mladé Boleslav dobíjecí hub tvořený celkově sedmi stanicemi.  Za pár minut tu dva elektromobily doplní energii na další stovky kilometrů jízdy.  Hub může v jednu chvíli obsloužit až 14 elektroaut. Nové stojany vznikly díky grantu z operačního programu Doprava.

„Celý automobilový průmysl projde velkou transformací.  Podporujeme jak klíčový projekt stavby české giga factory, tak i růst veřejných dobíjecích sítí. Ministerstvo dopravy dosud podpořilo výstavbu více než dvou tisíc dobíjecích bodů a v příštích letech znásobíme investice do nabíjecí infrastruktury u dálnic a ve městech až do výše 6 miliard korun. Díky správě dotačních programů cíleně podporujeme rozvoj páteřní i navazující infrastruktury a ovlivňujeme, aby svými parametry držely krok se stále výkonnějšími a modernějšími elektromobily. Lokality jako tato v Mladé Boleslavi se stanou standardem, samozřejmostí bude dobíjení více vozů najednou,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

„Středočeský kraj je aktivní v rozvoji různých forem alternativních pohonů ve veřejné i individuální dopravě. Ve městech a na silnicích Středočeského kraje už jsou dnes desítky profesionálních dobíjecích stanic a tato síť se stále zahušťuje. Považujeme za důležité, aby řidiči mohli dobíjet i mimo své domovy nebo zaměstnání, a to rychle a bez dlouhého čekání. Chceme také sami jít příkladem, a průběžně proto doplňujeme vlastní vozový park Krajského úřadu o elektromobily a vlastní dobíjecí wallboxy,“ uvedl radní pro silniční dopravu Středočeského kraje Karel Bendl.

„Jako český lídr ve výstavbě dobíjecí infrastruktury pro elektromobily neustále zkvalitňujeme naši síť. Ta má jako celek nejvyšší výkon v ČR, a lidé díky tomu u nás dobíjejí v průměru nejrychleji. Do budoucna chceme pokračovat především ve výstavbě stojanů o vyšších výkonech, letos jich chceme vybudovat 40. Na silnicích totiž roste podíl výkonnějších modelů elektromobilů, které umějí naplno využít potenciál ultrarychlých dobíjecích stojanů. Symbolicky dnes spouštíme ultrarychlý stojan, který zvládne souběžně dobít většinu kapacity baterií dvou e-aut za 10 minut," uvedl  Pavel Cyrani, místopředseda představenstva ČEZ.

„Dnešní otevření výkonných nabíječek u našeho obchodního centra je ukázkou toho, jakým směrem se trh vyvíjí a jak naše společnost aktivně přispívá k rozvoji udržitelných energetických řešení," říká Zdeněk Havelka, výkonný ředitel skupiny CPI Property Group

Podle Jiřího Maláčka, vedoucího českého zastoupení Škoda Auto, je symbolické, že nejvýkonnější dobíjecí stojan České republiky je právě v Mladé Boleslavi, sídle největšího prodejce elektromobilů na českém trhu. "Pokud chceme splnit cíle Národního akčního plánu čisté mobility a do roku 2030 mít pro české řidiče 35 000 veřejných dobíjecích míst, je třeba pokračovat v tempu instalací. Za stejně důležité považuji i to, že výstavba infrastruktury jde nejen cestou kvantity ale i kvality. Právě růst počtu vysokorychlostních dobíjecích hubů, jako je tento, je zásadní pro další rozvoj elektromobility v České republice,“  dodal.

Na parkovišti OC Olympia je řidičům k dispozici celkem 7 dobíjecích stojanů ČEZ. Nejrychlejší z nich o výkonu 360 kW umí současně dobíjet dvě auta, každé výkonem 180 kW. Každá z ostatních stanic má výkon 50 kW, ještě do konce letošního roku však dvě z nich budou nahrazeny ultrarychlými stojany o výkonu 150 kW.

Cíl vybudovat do roku 2025 odpovídající síť elektronabíjejích stanic vzhledem k rostoucím počtům registrovaných elektromobilů si vytyčilo společné "Memorandum o spolupráci v rozvoji elektromobility v České republice", které v roce 2021 podepsali zástupci Ministerstva dopravy, Ministerstva průmyslu a obchodu, Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic, Ředitelství vodních cest, Škody Auto a ČEZ.*

TOP 5 nejvýkonnější ultrafastů ČEZ v České republice

Lokalita Dálnice Výkon
Olympia Mladá Boleslav D10, 44. km 360 kW
Olympia Plzeň D5, 76. km 300 kW
McDonald´s Loket D1, 66. km 300 kW
Benzina Šlovice D5, 83. km, směr Rozvadov 225 kW
McDonald´sUnčovice D35, 253. km 225 kW

 /zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down