Dodávky energie nebudou nijak ohroženy

Vláda jednala o zakotvení možnosti nouzové záchrany uhelných elektráren, které mohou být v příštích letech uzavřeny, neboť nebudou schopny konkurovat levnějším zdrojům elektřiny na českém a evropském trhu. Ustanovení chce vláda včlenit do aktuální novely energetického zákona (Lex OZE 3). Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ministr Jozef Síkela zdůraznil, že potřeba spuštění takového mechanismu je nepravděpodobná. Do energetického zákona navrhuje také ustanovení na urychlení výstavby neuhelných zdrojů. Ministr Sikela současně uvedl, že i při “superkritickém” scénáři, který obsahuje souběh několika velmi nepravděpodobných událostí (rychlé ukončení provozu všech uhelných zdrojů elektřiny do roku 2027 a tepla do 2030, omezení výroby z jádra a pomalejší rozvoj obnovitelných zdrojů) zůstane zachována bezpečnost dodávek elektřiny a tepla. Realistický scénář podle ministra přitom počítá s postupným útlumem uhlí do roku 2030.

Podpora uhelných elektráren nedává smysl

Hnutí DUHA a Greenpeace v reakci na oznámení ministra Síkely upozorňují, že podpora uhelných elektráren nedává ekonomicky ani technicky smysl a byla by v rozporu s evropským právem. Ty nejméně efektivní elektrárny – jako Počerady či Chvaletice – vůbec nepotřebujeme, neboť jejich výroba tvoří jen část vývozu elektřiny. I další elektrárny ovšem vytlačuje levnější dovoz elektřiny.  Naopak efektivnější teplárny budou pokračovat ve spalování uhlí, dokud do roku 2030 neprojdou transformací na jiná paliva a technologie, díky čemuž mohou dodávky elektřiny zvýšit.

Nouzová možnost udržení výroby uhelné elektřiny - což samozřejmě znamená dotování ztrátového provozu - proto musí mít podle ekologických organizací přísné mantinely, například časové omezení do roku 2028 či 2030. A energetický zákon by měl obsahovat i jasný zákaz spalování uhlí od roku 2033. S tímto datem počítá jak programové prohlášení vlády, tak návrh Státní energetické koncepce ČR. Proto také není důvod čekat až na ministrem Síkelou zmíněný Lex Plyn, kde chce ministr pro konec spalování uhlí rok 2033 zakotvit.

- Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: “Oceňuji, jak ministr Síkela racionálně popsal, že i při rychlém odstavování uhelných elektrátren nebudou ohroženy dodávky elektřiny a tepla. Jejich dočasná nouzová záchrana musí tedy mít jasné mantinely, například časové omezení do roku 2028 či 2030. Zákon by také měl konečně ukotvit zákaz spalování uhlí od roku 2033, aby vnesl do energetiky nutnou jistotu a jasnou motivaci k realizaci všech nutných řešení pro odklon od uhlí, zejména rychlé výstavby obnovitelných zdrojů a rozvoje akumulace, úspor a chytrého řízení spotřeby.”

- Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká: “Příslib jasného legislativního zakotvení roku 2033 jako termínu, do kterého se v České republice přestane spalovat uhlí, jednoznačně vítáme. Dosavadní závazek obsažený v programovém prohlášení současné vlády i připravovaných strategických dokumentech byl nedostatečný, jak se ukázalo i na záměru Severočeských dolů prodloužit těžbu na dole Bílina i po roce 2035. Samotná finanční podpora uhelných elektráren pak nedává smysl a ve výsledku může oddálit energetickou transformaci, která je nevyhnutelná a kterou nutně potřebujeme.”

JiT (Zdroj: Hnutí DUHA a Greenpeace)

Modernější teplárny budou moci pokračovat v přiměřeně efektivním spalování uhlí až do roku 2030. Foto archiv/Teplárny Brno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down