15.04.2017 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Domácí baterie přispějí k soběstačnosti

Plzeňská firma NetPro systems, která vyrábí domácí baterie EnergyCloud, po loňské testovací fázi spouští jejich sériovou výrobu. Domácí baterie slouží k ukládání energie získané nejčastěji ze solárních panelů pro pozdější využití, přispívají tedy ke zvýšení energetické soběstačnosti rodinných domů i jiných objektů.

Informace vyšla v časopise Energie 21 č. 2/2017.

České domácnosti budou mít tento rok o důvod víc, proč začít uvažovat o zvýšení energetické soběstačnosti, tedy snížení výdajů za energie ze sítě. Na trh přichází domácí baterie EnergyCloud, do kterých lze ukládat energii získanou z obnovitelných zdrojů, například pomocí solárních panelů na střeše.

Společnost NetPro systems, která baterie vyrábí, loni provedla testovací instalace, převážně v domech zaměstnanců nebo prvních nadšenců. Letos dokončuje veškeré certifikace pro český trh a do léta spustí sériovou výrobu. Díky ní plánuje uspokojit poměrně vysokou poptávku první vlny zájemců, a zajistit tak až sto nových instalací do konce tohoto roku.

Slunce nejvíce energie vyrábí v čase, kdy většina rodin není doma, uložení energie tedy umožňuje její spotřebu po návratu z práce nebo třeba ve dnech, kdy je zataženo.

Baterie EnergyCloud jsou hotovým řešením, ke kterému není třeba dodávat žádné další komponenty. Jsou unikátní díky využití baterií LiFEPO4, které jsou bezpečnější než více rozšířené baterie typu Li-On. Kapacita úložiště základního modelu je 7,6 kWh, což odpovídá 108 hodinám zapnuté televizi nebo 850 hodinám nabíjení mobilu, každý si ale může kapacitu poskládat dle potřeby.

A jak baterie fungují? Solární panely na střeše domu převádí solární energii na elektřinu (1).

Získaná energie se částečně spotřebovává na provoz spotřebičů, její nespotřebovaná část se ukládá v baterii Energy Cloud (2). Ve chvíli, kdy je spotřeba energie vyšší než její aktuální výroba (např. využívání mnoha spotřebičů najednou, špatné počasí), zdrojem se stane energie uložená v baterii. Pokud by byla vyčerpána, systém automaticky přechází na energii ze sítě (3). Baterie může sloužit i jako zdroj energie pro elektromobil (4).

„Máme dlouhý seznam zájemců, kteří na baterii čekají, jsme tedy rádi, že jim budeme moci už brzy vyhovět. Vzhledem ke stoupajícímu počtu nových instalací fotovoltaiky očekáváme i stoupající poptávku po domácích bateriích, do kterých lze získanou energii ze solárních panelů uložit do zásoby,“ říká Tomáš Jelínek, jednatel společnosti NetPro systems.

Red (Zdroj: PR.Konektor)

Zdroj: NetPro systems

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down