24.09.2022 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dřevní paliva vytápějí ekologicky

Dřevní biomasa je v taxonomii EU klasifikována jako zdroj ekologicky a klimaticky přijatelného tepla. Spalováním dřeva sice vzniká například oxid uhličitý, ale z hlediska dekarbonizace jde o zdroj uhlíkově neutrální. Praktický i ekonomický význam dřevní biomasy jako moderního zdroje tepla vzrostl i v souvislosti s nebývalým růstem ceny dalších paliv, zejména zemního plynu   

Výtah z rozhovoru, který vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2022.

Mezi běžná a užitečná dřevní paliva patří i kusové dřevo, ale vývoj směřuje ke většímu uplatnění lisovaných paliv, tedy dřevních pelet a briket. Současnou situaci v oblasti vytápění peletami nám přiblížil Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.

Jakou pozici má dřevní biomasa v mixu obnovitelných zdrojů tepla?

Význam dřevní biomasy je zřejmý na první pohled i ze statistik – na celkovém mixu OZE v ČR se podílí asi z 65 procent, pro vytápění domů a bytů ji využívá asi 1,5 milionu domácností. Téměř výhradně jde přitom o biomasu z našich lokálních zdrojů, což je v dnešní době velmi důležité. Dřevní paliva se dokonce stávají určitou záchranou pro ekonomické vytápění na našich vesnicích. Spalování dřevních paliv je v našich podmínkách CO2 neutrální, i lisovaná dřevní paliva, tj. pelety nebo brikety, se vyrábějí téměř výhradně z odpadu přirozeně vznikajícího na pilách

Spotřeba dřevních paliv tedy roste. Je to z hlediska ekologie dobře?

Ekologicky je to dokonce výborná zpráva. Dříve odpadní suroviny – piliny, odřezky, hobliny – se před 20 lety skládkovaly nebo spalovaly. Pak byla vymyšlena dřevní briketa, která drží bez pomoci jakýchkoliv lepidel pouze díky slisování a hned potom i peleta, kterou si mohou díky malým a standardizovaným rozměrům přikládat kotle i kamna automaticky bez nutnosti lidské obsluhy. Má výhřevnost srovnatelnou s hnědým uhlím a na výrobu pelety se spotřebuje asi jen 2–3 % energie, kterou pelety obsahují.  A náhrada za uhlí tím byla na světě. Osobně si myslím, že velký motivační efekt sehrává i snadná obsluha a čistota – lidé jsou prostě pohodlnější a nechtějí se s uhlím už špinit.

Jaká je současná poptávka po nových kotlích na dřevo?

Poptávka je v současnosti rekordní. Za loňský rok bylo v ČR poprvé nainstalováno přes 5000 kotlů a kamen na dřevní pelety, toto číslo je tvořeno 3600-4000 instalací automatických kotlů na pelety a 1200–1500 peletových kamen. Letos to bude daleko více, výrobci i topenáři mají nyní zcela plné kapacity. To je však jen menší část biomasového vytápění, zplyňovacích kotlů na kusové dřevo se letos prodá 20 až 30 tisíc.

Budeme mít pro takové množství dostatek paliva?

Česká republika byla vždy soběstačná, enormní nárůst poptávky má nyní za následek prodloužení dodávek a zvyšování ceny. To nás trápí, sice to není takové zdražení, jako nastává u elektřiny a plynu, ale u dřeva a pelet je to skoro dvojnásobek. Loni poprvé přesáhla výroba domácích certifikovaných pelet třídy A1 (nejvyšší dostupná jakost) 0,5 milionu tun, společně s menší částí produkce pelet s nižší jakostí vyrábí ČR asi 530 tis. tun dřevních pelet určených pro vytápění, výroba se u nás lineárně zvyšuje od roku 2010, ČR se na evropské výrobě pelet podílí 2,8 %. Letos odhaduji výrobu okolo 550 tisíc tun – ta by několikanásobně pokryla naši domácí spotřebu, kdyby se tolik nevyváželo.

Jak hodnotíte dřevo jako palivo za současné energetické situace?

Tlak na peněženky lidí i v případě energií bude letos u nás enormní. Zdražení se nevyhne nikdo, ale dřevní paliva na tom zdaleka nebudou nejhůře. Nyní se vede debata o vhodném zacílení tzv. úsporného tarifu. Tady vidím spoustu problematických míst. Tarif moc nenutí lidi spořit, podporu navíc dostanou jen ti, kteří topí nebo využívají výhradně plyn a elektřinu. Ty nízkopříjmové, kteří topí především uhlím a dřevem, však vláda hodila přes palubu. Nedostanou nic. Je to přitom obrovská skupina lidí. Obávám se, jak se tato početná skupina projeví u nadcházejících voleb. Situaci by pomohlo řešit např. snížení DPH na dřevní paliva, nemělo by dokonce ani výrazný dopad na veřejné finance.

Připravil Jiří Trnavský

Ing. Vladimír Stupavský. Foto archiv/Klastr ČP

Peletový kotel je vhodný zdroj tepla i pro domovní kotelny.  Foto archiv/Waldera

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down