15.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dřevní pelety jsou na vzestupu

Společnost Stora Enso, která ve svém závodě ve Ždírci nad Doubravou vyrábí dřevní pelety, zaznamenala v loňském roce další zvýšení poptávky v tuzemsku. Česko se tak poprvé v historii stalo pro závod největším odbytištěm. Poptávka po peletách, které jsou nákladově efektivním a obnovitelným zdrojem energie, roste zejména v souvislosti se skokovým nárůstem cen plynu a elektřiny.

Článek vyšel v časopise Energie 21 č. 2/2022.

Na rozdíl od předchozích let, kdy většina produkce firmy nalezla odbytiště v západní Evropě, se loni poprvé Česko stalo pro ždírecký závod hlavním trhem. Z více než 70 tisíc tun dřevních pelet vyrobených loni v závodě na Vysočině putovalo k českým zákazníkům zhruba 28 tisíc tun, tedy 40 % vyrobeného objemu. V České republice se tak prodalo meziročně o 5 % více zboží. Hned po Česku jsou největšími odběrateli Itálie a Rakousko.

„Do příštích let očekáváme další růst poptávky na tuzemském trhu i proto, že pelety jsou cenově stabilním zdrojem tepla. Jsou vyráběny v České republice, jejich cenu určuje vždy lokální výrobce a nepodléhá tak skokovým výkyvům, jak dnes vidíme u plynu a elektřiny. Zároveň se jedná o obnovitelný zdroj energie šetrný k životnímu prostředí,“ říká František Vícha, jednatel společnosti Stora Enso Wood Products Ždírec.

Na zvýšeném zájmu o pelety se dlouhodobě podepisuje také státní podpora spalování biomasy ve formě kotlíkových dotací, díky kterým mohou domácnosti i letos získat prostředky až do výše 95 % nákladů na pořízení moderního kotle. Domácnosti, které si stihnou o dotaci požádat do 1. září 2022, se tak mohou vyhnout pokutě za užívání ekologicky nevyhovujícího kotle.

Pelety jsou malé válečky ze zbytkového dřeva, díky vysušení a lisování mají větší výhřevnost než surové dřevo. Kotel na pelety pro vytápění využívají desítky tisíc českých domácností. Na rozdíl od elektřiny nebo plynu je dřevo v Česku díky velkým zásobám dlouhodobě cenově výhodné a podle odhadů Klastru Česká peleta by jeho cena v následujících letech neměla výrazně růst.

Pelety od firmy Stora Enso patří k nejkvalitnějším na trhu. Nejvyšší možný stupeň v rámci nezávislé mezinárodní certifikace ENplus zajišťuje, že pelety jsou vyrobeny pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva bez příměsí kůry. Pelety mají nízký obsah vlhkosti a vysokou hustotu, což napomáhá k jejich efektivnějšímu spalování.

Red (Zdroj: Stora Enso)

Foto archiv/Lesy Florián*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down