Dvě bioplynové stanice jim nestačí

Bioplynová stanice přináší zemědělskému podniku mnoho synergických efektů. Hodně o tom vědí v zemědělském družstvu Maleč, které v oblasti Železných hor provozuje dvě bioplynové stanice výrazně různých výkonů – a připravuje stavbu třetí.

Stručný obsah článku, který vyšel v časopisu Energie 21 č. 2/2016.

Větší bioplynová stanice v zemědělském družstvu Maleč má výkon 1 MW, ta menší jen 200 kW. Takto různé výkony u jednoho provozovatele jsou na jedné straně neobvyklé, ale na straně druhé zdrojem bohatých investičních i provozních zkušeností. „Tu první, větší bioplynku, jsme stavěli s počátečním nadšením v roce 2011 a pokládali jsme to v té době za dobrý investiční záměr. Finančně jde o dobrý projekt a stanice nám již několik let přispívá ke stabilizaci cash flow,“ řekl nám předseda družstva Ing. Vít Šimon, Ph.D.

Jenže se ukázalo, že zajistit pro tak výkonnou stanici pravidelný přísun vstupních surovin není snadné. Každý výpadek přitom znamená ztrátu. Druhou bioplynovou stanici, uvedenou do provozu v roce 2013, tak výkonově a umístěním již přizpůsobili potřebám družstva. „Druhou stanici jsme plánovali tak, aby energeticky vhodně zapadla do naší druhé farmy, kam jsme soustředili dojné krávy. Bioplynka zpracovává jen kejdu a zbytky krmiva. Elektřinu i teplo z kogenerační jednotky z větší části využijeme přímo ve středisku, čímž šetříme externí náklady,“ vysvětluje Ing. Šimon. Je to přímo učebnicový příklad užitečnosti výroby bioplynu v zemědělském podniku.

Mohlo by se říci, že při současné legislativě a situaci na trhu stavět novou bioplynovou stanici není dobrý nápad. V družstvu Maleč si to ale nemyslí a rozhodli se ke dvěma stávajícím postavit ještě jednu na farmě prasat. Farma produkuje větší množství kejdy a má i značnou spotřebu elektřiny i tepla. Jde o projekt, který může splnit i podmínky nové podpory tepla z BPS, která je notifikována Evropskou komisí. Určitě je to dobrý příklad i pro další naše zemědělce. Zvláště chov prasat je dlouhodobě málo efektivní a bioplynová stanice s vhodnou technologií může ekonomiku významně zlepšit. Současně se zvýší energetická soběstačnost obce a zaměstnanost.*

JiT (Zdroj: CZ Biom)

Obrázek:

Větší bioplynová stanice již několik let stabilizuje finanční hospodaření družstva. Foto archiv/CZ Biom 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *