Cenová regulace je vždy kompromisem mezi požadavkem co nejvyšší efektivity a co nejnižší ceny a zároveň oprávněných požadavků regulovaných subjektů na výnosy spolu s požadavkem, aby sítě co nejlépe plnily svou funkci a nebyly brzdou vývoje. Uveřejňujeme vyjádření poradenské společnosti EGÚ v bodech.
- Regulace síťových odvětví byla mnoho let stabilní, protože samotné sítě nepotřebovaly velké změny.
- Současná situace je diametrálně odlišná od praxe do roku 2022. Registrujeme extrémní změny, připojení stovek tisíc mikrovýroben, ale i velké množství nových odběrů, stejně jako zřizování nových menších a středních výroben. K tomu přichází chytré měření, digitalizace a požadavek umožnit sdílení a nabízení flexibility zákazníkům. Pominout nemůžeme ani elektromobilitu, byť možná mírně později, než se předpokládalo.
- To vše znamená, že už nyní jsou a budou potřeba výrazně vyšší nejen investice, ale i další náklady. Samotné investice budou v nadcházejícím regulačním období o 25 % až 40 % vyšší. Registrujeme velké zdražení všech komponent systému, a tudíž i obnova a rozšiřování stávajících zařízení bude výrazně dražší.
- Je zde také problém relativně velkého dluhu v uznané nákladovosti z období několika posledních let a existuje riziko, že nebude dobře kompenzován v následující regulační periodě.
- V rámci konzultačního procesu nové metodiky na 6. regulační periodu bylo několika důležitým návrhům a připomínkám provozovatelů sítí vyhověno, ale stále je tu jisté riziko, že cenová regulace nebude vytvářet příznivé podmínky pro to, co od sítí žádá společnost, a to je velká změna. Doufejme, že konkrétní cenové rozhodnutí tuto obavu rozptýlí.
- Pozitivním prvkem je nové zavedení motivačních bonusových schémat, kdy při splnění určitých cílů bude přiznána vyšší výnosnost kapitálu. Otázkou je, jestli to bude stačit.
- Navyšování regulovaných cen bude nadinflační, přibližně o 1 až 2 procentní body, a meziročně vyšší než inflace. Je to způsobeno především radikálními změnami, které společnost od sítí vyžaduje a které jsou spojeny s dekarbonizací a decentralizací.
- Nová situace v elektroenergetice více než kdykoliv předtím volá po změnách tarifního systému, tak, aby se proporcionálně více platilo fixně, protože náklady elektrických sítí jsou z naprosté většiny fixní, nezávislé na množství odebrané elektřiny.
- Velkým problémem dnešních sítí je obrovské množství blokované kapacity připojení nových prvků, u něhož je téměř jisté, že jen část bude realizována… bohužel sítě jsou v situaci, že nemohou než s těmito blokacemi počítat tak, jako by to vše byly platné záměry a tím se pak v mnoha oblastech blokuje další kapacita pro seriózní další záměry připojování.
/zr, Zdroj: EGÚ/*