Elektrárna Chvaletice oznámila ukončení dodávek tepla ke konci roku

Uhelná elektrárna Chvaletice oznámila ukončení dodávek tepla ke konci roku 2025. Elektrárna však není příliš významným dodavatelem tepla a dodávka tak bude rychle nahrazena novými malými zdroji tepla blíže spotřebě. Podle komentářů ekologických a nevládních organizací nebude ohrožen ani dostatek elektřiny v síti.  Zaměstnanci elektrárny, případně propuštění v důsledku omezení produkce, si však zaslouží podporu od státu.

Pokud elektrárna Chvaletice ukončí i dodávku elektřiny, jelikož teplo je vedlejším produktem její výroby, nepředstavuje to problém, díky významným přebytkům vývozu elektřiny. Analýza hodinových provozních dat ukázala, že by ani současné odstavení chvaletické a počeradské elektrárny nepředstavovalo problém. Odstavení těchto dvou elektráren by snížilo emise skleníkových plynů o 6 milionů tun ročně a ulevilo prostředí od nadlimitního vypuštění toxické rtuti. Vláda by zároveň podle ekologických organizací měla rozšířit výsluhové příspěvky pro horníky i na pracovníky uhelných elektráren, které nyní budou propouštět.

Komentáře zástupců nevládních organizací

- Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: “Elektrárna Chvaletice je neefektivní a nedokáže se již uplatnit na trhu. Pokud ukončí výrobu elektřiny, není to problém. Znamená to jen částečné snížení vývozu z Česka. Zásobování teplem bude nahrazeno rychlou instalací malých zdrojů blíž vytápěným budovám. Pomoc si zaslouží pracovníci a pracovnice elektrárny, kteří přijdou o zaměstnání. Vláda by měla rozšířit výsluhové příspěvky i na ně.”

- Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, říká: “Uhlí končí, a to je již dnes jasná věc. Proto je potřeba stavět nové zdroje – především obnovitelné, které budou nahrazovat elektřinu z uhelných elektráren. A je dobré se zamyslet nad tím, jak zajistit, aby byla energetická transformace co nejméně bolestná pro lidi, kteří v uhelném sektoru dnes pracují. Už před několika lety jsme společně s odbory argumentovali, že výsluhové příspěvky by měla vláda schválit nejen pro zaměstnance a zaměstnankyně v uhelných dolech, ale i v elektrárnách, které budou končit kvůli odklonu od uhlí. Politici nám tehdy říkali, že to není potřeba, protože uhelné elektrárny nekončí. Myslím, že s oznámeným odstavením elektrárny Chvaletice je načase výsluhové příspěvky pro lidi pracující v elektrárnách znovu přehodnotit.”

- Robert Hrdina, člen výboru Zastavme el. Chvaletice, říká: “Když se plánování postupného odstavení uhelných elektráren neujala řízeně vláda, začne k němu chtě nechtě docházet živelně. Ekonomika je v tomto ohledu neúprosná. V tomto případě oznámení o ukončení provozu vítáme, Chvaletice jsou obecně jedním z nejzbytečnějších a nejšpinavějších zdrojů elektrické energie, které tady máme.”

- Jan Linhart, Zelená pro Pardubicko, říká: “Odstavení dodávek tepla pro obce a ostatní odběratele jim dává jedinečnou možnost, jak vyřešit dodávku tepla decentrálně, bez ohledu na to, jakou hru současný dodavatel rozehraje. Součástí tohoto řešení by byla možnost nahradit fosilní palivo-uhlí palivem alternativním. Rozhodně by tato možnost řešení neměla zůstat opomenuta!”

JiT (Zdroj: Nevládní organizace)*

Teplo je pro elektrárnu Chvaletice jen vedlejším produktem. Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down