12.01.2017 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Elektromobily ve službách státu

Elektromobily významně přispívají ke zlepšení životního prostředí a technologicky mají i v České republice velkou budoucnost. A kdo jiný by měl jít při jejich využívání příkladem než vláda. Iniciativy se aktuálně chopila další dvě ministerstva, která využila nabídky významných výrobců automobilů a zařadila elektromobily do svých vozových parků.

Ministerstvo průmyslu a obchodu realizuje program „Nízkouhlíková technologie“, který má za cíl rozvoj inovativních technologií pro oblast energetiky v České republice. V rámci těchto aktivit v pondělí 9. ledna převzal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek od prezidenta Hyundai Motor Czech Byung Kwon Sira a generálního ředitele Hyundai Motor Czech Vladimíra Vošického na základě smlouvy o pronájmu do půlročního užívání elektromobil Hyundai IONIQ Electric.

„Elektromobily jsou oproti běžným motorovým vozidlům výrazně ekonomičtější a přívětivější k životnímu prostředí a jejich masivnějším užíváním dochází ke snížení emisí. V rámci první výzvy evropského programu na podporu elektromobility jsme vloni přijali celkem 53 úspěšných žádostí pro pořízení elektromobilů nebo dobíjecích stanic od českých obcí, institucí a firem v celkové výši 40 milionů korun. Do března bude vypsána druhá výzva, která, pevně věřím, povede k dalšímu rozvoji elektromobility u nás,“ uvedl ministr Jan Mládek.

Hyundai IONIQ Electric nabízí čistě elektrický pohon. Jeho akumulátory umožňují reálný dojezd více než 280 kilometrů, což je v kategorii elektromobilů jedna z nejlepších hodnot na trhu. Nabití akumulátorů na 80 % kapacity trvá pomocí stejnosměrného rychlonabíjecího zařízení pouhých 24 minut. Vůz je možné nabíjet i střídavým proudem z běžné kompatibilní domácí zásuvky.

"Model IONIQ vnímáme jako náš významný příspěvek rozvoji elektromobility ve světě a jsme potěšeni, že se o parametry a výhody vozů na elektrický pohon osobně zajímá i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Je to signál, že se i Česká republika přidává k celosvětovému trendu odpovědnosti za životní prostředí, " uvedl při předání vozu prezident společnosti Hyundai Motor Czech pan Byung Kwon Sir.

Jen o dva dny později (11. ledna) následoval ministra Mládka i ministr zemědělství Marian Jurečka a převzal do užívání elektromobil KIA Soul EV, který budou zaměstnanci ministerstva používat při služebních jízdách po Praze a okolí. Ministerstvo si elektromobil pronajalo od společnosti ČEZ, a připojilo se tak k dalším čtyřem ministerstvům, které již elektromobil využívají.

„Nabídku využívat v ministerském autoparku elektromobil jsem velmi přivítal. Je důkazem toho, že zemědělství jde s dobou a sleduje nové trendy, zároveň ukazuje, že nám záleží na ochraně životního prostředí. Vůz máme prozatím pronajatý na tři roky, využívat jej chceme především pro služební jízdy našich zaměstnanců po Praze a blízkém okolí,“ řekl ministr Marian Jurečka.

„Velice si vážíme toho, že ministerstvo zemědělství podpoří projekt Elektromobilita ČEZ, a při propagaci elektrických vozů se tak stane příkladem dalším subjektům z oblasti státní správy. Z pohledu největšího hráče v tuzemské elektromobilitě vnímáme letošní rok jako skutečný zlom, kdy výstavba nové dobíjecí infrastruktury umožní plynulejší pohyb i mezi největšími městy,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Elektromobil Kia Soul EV je ideální především do městského provozu. Má maximální výkon 81 kW, maximální rychlost 145 km/h, dojezd na jedno nabití 212 km a z 0 na 100 km/h zrychlí za 11,2 sekundy. Ve výbavě nechybí airbagy pro přední i zadní sedadla, asistent pro rozjezd do kopce, parkovací asistent, integrovaná GPS navigace či parkovací kamera.

V ČR je v současnosti registrováno už více než tisíc elektromobilů, jen v roce 2016 bylo zaregistrováno 271 nových elektromobilů. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy se zde elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Zajímavostí je, že energii pro nabití plné kapacity baterií jednoho elektromobilu dokázala loni Jaderná elektrárna Temelín vyrobit za desetinu sekunkdy.

JiT (Zdroje: MPO, MZe a ČEZ)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down