Ing. Leoš Gál, předseda řídícího výboru České technologické platformy biopaliv (ČTPB), představil nedávno novinářům zajímavý projekt: Se spolupracovníky z platformy připravují elektronickou mapu potenciálu obnovitelných zdrojů energie v České republice. Zatím je hotova první fáze, ale ve finále půjde o rozsáhlou a velmi užitečnou databázi.
Mapa rozděluje Českou republiku na 13 000 základních územních celků o průměrné rozloze asi 6 km2. Pro každé toto území do ní budou „vloženy“ charakteristiky, významné z hlediska potenciálu obnovitelných zdrojů energie a možnosti využití – kvalita půdního fondu podle tzv. BPJE (a s tím související možnost pěstování energetických plodin či dřevin), počet hodin slunečního svitu, směr a rychlost větru, přírodní a legislativní omezení výstavby apod.. K tomu se přiloží ještě ekonomická data – výkupní ceny, investiční náklady, dotace a podobně. Program všechny údaje zpracuje, vyhodnotí a v podobě výstupní tabulky pak sdělí uživateli potenciál příslušného zdroje a efektivitu využívat. Jinými slovy – dozvíme se například, zda je se nám vyplatí na střeše instalovat fotovoltaické panely…
Ing.
Projekt mapy se líbí státní správě, evropské komisi, krajům i obcím. Zatím jsou ale zpracovány jen ty hlavní obnovitelné zdroje a bude nutné doplnit ještě asi deset dalších. Mapa navíc nikdy nebude „hotová“, protože data bude nutné doplňovat a aktualizovat. Do projektu tak musí být zapojeny školy, vědecká a výzkumné pracoviště, provozovatelé sítí a další.
JiT
Celý článek je uveřejněn v čísle 4/11 časopisu Energie 21.