13.06.2016 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Energetické systémy budov musí spolupracovat

Československá společnost pro sluneční energii ve spolupráci s odbornou sekcí Alternativní zdroje energie Společnosti pro techniku prostředí pořádá v Kroměříži ve dnech 21. až 22. června 2016 konferenci Alternativní zdroje energie 2016 (www.azecr.cz). Program je zaměřen na témata výzkumu, vývoje a realizaci systémů s obnovitelnými zdroji energie pro zásobování budov.

Odborným garantem konference v Kroměříži je doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Redaktorka Eva Vítková při této příležitosti připravila s Tomášem Matuškou rozhovor.

Jedna z otázek se týkala využití fotovoltaiky a tepelných čerpadel v energetice budov. Jaké jsou zde možnosti rozvoje? Podle Tomáše Matušky především ve spolupráci jak těchto zdrojů energie, tak všech dalších: „Ta zatím příliš v praxi neexistuje. Když si budete vyrábět elektřinu pomocí fotovoltaického systému, budete mít problém kam s ní, když jí vyrobíte více, než spotřebujete. Net-metering zde zatím nefunguje, čili výrobci elektřiny ze solárních panelů nemají prakticky možnost dávat do sítě své přebytky výroby a v jiném časovém období si odpovídající množství ze sítě brát. Sítě by v budoucnu mohly fungovat daleko inteligentněji a na základě sběru informací o výrobě a spotřebě a možnosti ovlivňování spotřebitelů umožnit dodanou energii spotřebovat někým jiným, a to ideálně v blízkém okolí bez toho, aby to síť nějak významně zatížilo. Budou existovat celé čtvrti, v nichž budou budovy spolu komunikovat prostřednictvím regulace a řízením sítí si navzájem přelévat energii. Administrativní budovy by pak mohly, jako větší zdroje, dodávat elektřinu do okolních domků zase v době špiček spotřeby domácností, když odběr v kancelářích klesá,“ odpověděl na jednu z otázek doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze.*

Celý rozhovor vyšel v časopisu Energie 21 č. 3/2016.

Obrázky:

Doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D. Foto archiv/UCEEB

Jihozápadní fasáda Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Buštěhradu. Foto archiv/UCEEB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down