12.10.2022 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ESG standardy získávají finální podobu

Vyšší konkurenceschopnost a nižší náklady. To jsou hlavní benefity využívání ESG reportingu, jak nedávno potvrdilo několik studií. Jeho jednotnou podobu nastaví závazné evropské ESG standardy. Jejich finální verze, určující i pro reportování českých firem, představí Evropská unie v listopadu. Vzrůstající důležitost ESG však vnímají firmy už nyní. Jak se nové evropské směrnice promítnou do praxe a jak zefektivnit byznys ukáže konference Bold Future 25. října v pražské Spojce Karlín.

Při zavádění ESG reportingu je zásadní jak komplexní strategie firem, tak i konkrétní kroky, které firmy podnikají. “Správně nastavený ESG report a strategie dávají společnostem konkurenční výhodu. Jde o podklad pro strategická obchodní rozhodnutí a cestu k úsporám energie a nákladů. Klíčové je proto být informovaný o obsahu EU standardů a co nejdřív začít sbírat nefinanční informace o společnosti. Například o uhlíkové stopě - firmy potřebují 2 až 3 roky, aby zavedly dobrý systém sběru dat z dodavatelského řetězce, který je pro tento výpočet nezbytný,” upozorňuje expert na ESG Filip Gregor z expertní skupiny Frank Bold. Na konferenci Bold Future spolu s dalšími odborníky přiblíží ESG reporting z praktického pohledu pro české firmy.

V současné době jsou nefinanční informace důležité především pro investory a banky, které už nyní zvýhodňují udržitelné investice. Právě přístup těchto institucí na konferenci představí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. “Ekonomická a energetická krize jdou ruku v ruce. Jako ideální řešení se proto nabízí efektivní nakládání se zdroji - nástrojem pro něj je ve větší míře zavádění ESG standardů a příklon k zelené ekonomice,” říká Navrátil.

Ačkoliv je reportování nefinančních informací stále nastupujícím trendem, mnoho velkých firem už má praktické zkušenosti se zaměřením na konkrétní kroky směrem k udržitelnější budoucnosti. “Lidé a téma udržitelnosti musí jít ruku v ruce, aby se věci skutečně daly do pohybu. Pro udržitelný zítřek musíme jednat hned, aby si další generace mohly užívat svůj život na planetě jako my. To je to, co nás v Zentivě pohání,” říká ředitelka HR, komunikace a udržitelnosti v společnosti Ines Windisch, která na konferenci Bold Future přiblíží, jak konkrétně už nyní Zentiva k udržitelnosti přistupuje.

V situaci, kdy Česká republika čelí energetické krizi, se zvyšuje tlak na úspory také při využívání energií a příklon k obnovitelným zdrojům. Pro obce, ale i pro investory je vzhledem k úsporám při výstavbě nových projektů díky kratším povolovacím procesům zcela zásadní také vzájemná součinnost. 

“Na začátku každého projektu je potřeba se na danou lokalitu dívat mimo jiné i pohledem občanů žijících v blízkosti plánované zóny tak, aby byl rozvoj místa udržitelný a smysluplný. Toho jako investoři dosáhneme pomocí předem vyjednaných pravidel s obcí, které jasně určují další vývoj projektu. Obě strany tak ví, co od sebe mohou čekat a celý proces je transparentní a oboustranně výhodný,” uvádí CEO Logport David Vais.*

(Zdroj: Frank Bold)

Foto archiv/Shuttestock

Businessman using a computer for analysis ESG environmental social governance business strategy investing concept.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down