Evropská komise představila dva zásadní legislativní akty, které mají zabezpečit dodávky surovin důležitých pro naplnění unijních cílů v dekarbonizaci, a také zajistí transformaci průmyslu směrem k vyšší udržitelnosti a konkurenceschopnosti. Svaz moderní energetiky a Asociace pro akumulaci AKU-BAT CZ vítají tyto evropské impulsy, neboť vedle konkrétních kroků pro zajištění bezuhlíkové ekonomiky posilují také surovinovou a technologickou nezávislost v klíčových oborech jako je výroba solárních panelů, baterií nebo větrných turbín.
Jedná se konkrétně o Net-Zero Industry Act (NZIA) a The Critical Raw Materials Act (CRMA). Přelomová legislativa přichází právě ve chvíli, kdy od laické i odborné veřejnosti stále hlasitěji zaznívá varování před příliš vysokou závislostí na několika málo dodavatelích klíčových surovin a potenciálním zaostávání evropského průmyslu za trendy v ostatních částech světa. Práci Evropské komise musí ještě potvrdit Evropský parlament a Rada Evropské unie.
Nová legislativa NZIA přináší balíček nástrojů, které posílí konkurenceschopnost evropského byznysu, přilákají investice do uhlíkově neutrálního průmyslu a posílí zelené technologické inovace. Díky tomu NZIA zvýší soběstačnost Evropy v technologií klíčových pro dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Jde zejména o posílení domácí výroby tepelných čerpadel, větrných elektráren, fotovoltaických a fototermických panelů nebo technologií pro výrobu zeleného vodíku, geotermální energie a zachytávání uhlíku z atmosféry. Cílem Evropské komise je do roku 2030 pokrýt 40 % roční evropské poptávky po těchto zelených technologiích domácí produkcí. Evropská komise má zároveň za cíl v roce 2030 ukládat do strategických úložišť 50 megatun oxidu uhličitého ročně.
„Zajištění vlastní produkce klíčových technologií pro dekarbonizaci, jako je výroba solárních panelů, větrných turbín, baterií nebo tepelných čerpadel je dalším rozměrem energetické bezpečnosti Evropy. Podpoří také zachování pracovních míst i využití patentů pro nová řešení přímo v Evropě,“ vítá klíčovou evropskou strategii Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
„Vysoká závislost Evropy na surovinách pro výrobu baterií či například solárních panelů, i na dovozu samotných technologií z několika málo částí světa je neblahou realitou. Byl by sice nesmysl kvůli tomu zpomalit probíhající energetickou transformaci, ale oči před tím rovněž nesmíme zavírat. A právě The Critical Raw Materials Act má být odpovědí. EU nikdy nebude plně soběstačná v dodávkách těchto surovin, ale skrze diverzifikaci obchodních partnerů, zvyšování stability mezinárodního obchodu a zajištění udržitelnosti těžby výrazně snížíme závislost na několika málo zemích, které jsou navíc mnohdy geopoliticky potenciálně nestabilním partnerem,” říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ.
(Zdroj: SME a AKU-BAT)*
Foto archiv/ČTK