Evropští poslanci ponechali zařazení jaderné energetiky a zemního plynu mezi přechodné udržitelné environmentální technologie v rámci taxonomie Evropské unie. Taxonomie má napomoci k plnění evropských klimatických cílů. Pod tlakem Česka, Francie, ale i dalších zemí a také vzhledem k agresi Ruska vůči Ukrajině a dopadům na dostupnost plynu se rozhodování stalo silně politickým.
Zamítnutá námitka z řad části poslanců EP roti zařazení jádra a plynu argumentovala, že jaderná energetika i zemní plyn nesplňují kritéria, která jsou k zařazení pro jednotlivé technologie a činnosti do zmíněné taxonomie stanovena.
I podle názoru zástupců sdružení Calla je jaderná energetika sice nízkoemisní technologií, ale jsou s ní spojeny další dopady, které jsou v rozporu s kritériem „nezpůsobení podstatné újmu žádnému z environmentálních cílů“, a proto ji Evropská komise do taxonomie environmentálně udržitelných technologií v první fázi vůbec nezařadila. Ke stejnému názoru dospěla na začátku letošního roku Platforma pro udržitelné financování jako poradní orgán Evropské komise a nově pak v červnu i klíčové výbory Evropského parlamentu pro hospodářství a pro životní prostředí. Mezi argumenty proti patří zejména:
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: „Jaderná energetika nepatří mezi technologie, které by měly být zařazeny mezi environmentálně udržitelné, protože nesplňuje kritéria, která k tomu Evropská komise stanovila. Viděli jsme ale, pod jakým politickým tlakem se evropské poslankyně a poslanci ocitli ze strany jaderných zemí včetně České republiky. Greenwashing tak nakonec zvítězil.“
„Nezařazení jaderné energetiky do taxonomie udržitelných technologií by neznamenalo zákaz jaderné energetiky, jak je někdy v tuzemsku účelově interpretováno. Jaderné reaktory by ale například nemohly čerpat veřejné finance určené na skutečně ekologicky příznivá opatření.“*
(Zdroj: Calla)
Foto archiv/Denik CZ