11.11.2022 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Evropský parlament ustupuje z principů?

Evropský parlament aktuálně schválil svou pozici k finančnímu aspektu plánu REPowerEU. V ní mimo jiné přijal uvolnění zásady “významně nepoškozovat”, tedy toho, aby projekty nezpůsobovaly žádnou významnou škodu na klimatu nebo životním prostředí. To ale fakticky umožňuje financovat ze zvažovaných půjček také některé fosilní projekty.

Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) upozorňuje, že takový přístup není v souladu s principy modernizace energetiky, přechodu na čisté zdroje a snahy o dosažení klimatické neutrality.

Řada evropských států, včetně České republiky,  nicméně zvažuje z grantů v rámci REPowerEU financovat i projekty, které budou mít negativní dopad na klima. Česko chce například část financí směřovat na ropovod TAL+ či plynovod STORK 2. V plánu je také grant v hodnotě 531 mil. Kč na projektovou přípravu horkovodu z jaderné elektrárny Dukovany do Brna, jehož přínos pro modernizaci energetiky je sporný.

Plán REPowerEU vznikl v reakci na ruskou válku na Ukrajině a energetické krize. Evropskou unii má zbavit závislosti na ruských fosilních palivech, urychlit přechod na obnovitelné zdroje energie, podpořit energetické úspory a zvýšit energetickou bezpečnost EU.

Eva Mariničová, odbornice na evropské fondy z CDE, řekla: “Pokud Česká republika nakonec přistoupí k půjčce, financovat by se neměly fosilní projekty, nýbrž by se měly podpořit investice do obnovitelných zdrojů energie. Prostředky také můžeme použít na cílené řešení příčin energetické chudoby v nízkopříjmových domácnostech a na rozjezd komunitní energetiky.”

Veronika Murzynová, odbornice na transformaci energetiky z CDE, řekla: “Pod záminkou snížení závislosti Česka na ruských fosilních palivech se chystáme z veřejných prostředků financovat projekty, jejichž přínos pro dlouhodobé řešení současné energetické krize je přinejlepším sporný. Oslabení ochranných mechanismů v národních REPower plánech nepřispěje k tolik potřebné transformaci celého odvětví a naopak může pouze zhoršit závislost Evropy na dovozu fosilních paliv z jiných částí světa.”*

(Zdroj: CDE)

Foto archiv/SEas.sk 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down