Experti radí: Nehledejme problémy, ale řešení

Udržitelnost a téma ESG se aktuálně ve veřejném prostoru skloňuje často v souvislosti s vysokou administrativní zátěží pro malé a střední podniky. Ve skutečnosti ale firmám, které ji správně uchopí, otevírá možnosti k snižování nákladů skrze odpovědné nakládání se zdroji, zvýšení konkurenceschopnosti a v neposlední řadě také vědomému nastavení řízení rizik ve firmě, které mohou vzniknout kvůli nedostatku vstupních výrobních zdrojů.

Firmy, které se naučí zdroje využívat maximálně efektivně, získají nejen ekonomickou výhodu, ale budou přispívat také k materiální a surovinové bezpečnosti Evropy. Jejich cílem by proto mělo být více prohlubovat vlastní odbornost v těchto tématech, změnit přemýšlení v nastavování procesů a hledat příležitost v oblasti cirkularity a udržitelnosti. To potvrzují i experti z poradenské společnosti CIRA Advisory, která spouští třetí ročník Akademie CIRAK.

„Je potřeba změnit optiku vnímání a nehledat v nových přístupech pouze zátěž. Právě inovace v podobě zavedení nových efektivních technologií či principů cirkulární ekonomiky dokážou často nabídnout řešení pro rozvoj firem. Otevírají cestu k nacházení nových byznys modelů a příležitostí, tak i k optimalizaci interních procesů a z toho plynoucí úspory. V České republice již existuje mnoho firem, které využily příležitosti a jsou lídry v transformaci na cirkulární ekonomiku a udržitelnost a chtějí své zkušenosti a znalosti předat ostatním. Mnohé jsme letos pozvali i do Akademie,“ vysvětluje Laura Mitroliosová z CIRA Advisory.

Praktické rady a exkurze

Akademie CIRAK propojuje znalosti a zkušenosti předních českých expertů na otázky environmentální i sociální udržitelnosti a legislativy a účastníkům zprostředkovává konkrétní příklady dobré praxe i využití nejnovějších technologií. Součástí vzdělávacího programu jsou i zajímavé exkurze v terénu. Účastníci kurzů budou mít možnost poznat první vodíkové město v Česku, zařízení na energetické využití odpadu či dokonce největší sociální podnik. Během celoročních přednášek a workshopů získají praktické znalosti, jak principy udržitelnosti uplatnit ve svých podnicích, jak pracovat s ESG tématy a jak je propojit s cirkulární ekonomikou.

„Kurzy vždy koncipujeme tak, abychom teorii přímo propojili s praxí. Chceme, aby si z nich absolventi odnesli nejen novinky z legislativy a návod na splnění povinností, ale aby získali také praktické tipy k tomu, jak udržitelnost využít ve svůj prospěch, snížit provozní náklady a zvýšit svou atraktivitu na trhu,” představuje hlavní přínos účasti na kurzech manažerka Akademie CIRAK Dagmar Milerová Prášková.

Cirkulární audit: Nová příležitost

V rámci letošního programu Akademie CIRAK je zahrnutý i tematický blok věnovaný nové certifikované metodice Cirkulární audit, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo v lednu letošního roku a kterou pro něj připravovali právě experti z CIRA Advisory v rámci vědeckého projektu BETA2 s finanční podporou Technologické agentury ČR.

„Cirkulární audit je u nás absolutní novinka. Firmám pomůže zmapovat si příležitosti, které pro ně cirkulární ekonomika přináší. Výsledky poslouží také jako nástroj pro podporu zavedení inovací přímo v podnicích. MPO aktuálně připravuje také dotační výzvy, které umožní firmám získat podporu jak na provedení samotného auditu, tak na návazné inovativní technologie podporující cirkularitu podniků. V kurzech účastníkům přiblížíme, co od auditu čekat a jak se na něj připravit,” přibližuje Milerová Prášková, která je současně jednou z hlavních autorů metodiky.

Dva vzdělávací bloky

Akademie CIRAK bude probíhat ve dvou hlavních blocích – kurzech. První probíhá od března do června a účastníky prostřednictvím čtyř webinářů, tří exkurzí a tří praktických workshopů provede klíčovými nástroji udržitelnosti a představí nové inovativní technologie. Druhý (podzimní) kurz se bude více věnovat aplikování udržitelnosti uvnitř společnosti. Zaměří se na interní a externí komunikaci, práci s dodavatelsko-odběratelskými řetězci a prevenci greenwashingu.

Absolventi si z kurzů odnesou:

  • Znalosti praktických nástrojů a metod v oblasti udržitelnosti a ESG (mapování a optimalizace materiálových toků, výpočet uhlíkové stopy, řešení pro facility management, biodiverzitu, cirkulární ekonomiku, vodní hospodářství i energetiku).
  • Informace o nejnovějších trendech a inovativních řešeních.
  • Přehled aktuální legislativy.
  • Návratnost investice díky získaným znalostem.

***

Akademie CIRAK se koná pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí. Akademii podpořili partneři Komerční banka, Gasnet, T-Mobile, Peyton Legal, Asociace společenské odpovědnosti, Univerzita Palackého v Olomouci a vzdělávací centrum Tereza.

Více informací naleznete na https://www.cirkularniakademie.cz/.

***

O CIRA Advisory

CIRA Advisory (CIRAA) je poradenská, konzultační a vzdělávací společnost, která se zaměřuje na oblast cirkulární ekonomiky, udržitelnosti a ESG napříč všemi segmenty hospodářství. Má skoro deset let zkušeností s tématem cirkulární ekonomiky, které prakticky převádí do projektů s českými firmami a institucemi. Specializuje se na tvorbu ESG strategií a reportů, projekty související s cirkulární ekonomikou, analýzy udržitelnosti, komunikace udržitelnosti a prevenci greenwashingu. Klienty tématy prakticky provádí v jednotlivých službách a odděleních, od poradenství přes vzdělávání až po komunikaci.

CIRAA navíc stojí za dalšími projekty, které se zaměřují na vzdělávání odborné i laické veřejnosti, například podcast Loopa Vojty Kovala, Cirkulární akademie, Společně udržitelně. Spolu s Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy vydává Manuály komunikace bez greenwashingu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down