Protesty za odstranění větrníků v Norsku pokračují, vede je Greta

Demonstranti z řad původních obyvatel a ekologických aktivistů, včetně Švédky Grety Thunbergové, dnes zablokovali přístup k několika norským ministerstvům. Požadují odstranění větrných turbín z pastvin, které tradičně využívají domorodí chovatelé sobů Sámové, informovala agentura Reuters.

Norský nejvyšší soud v roce 2021 rozhodl, že dvě větrné elektrárny se 151 turbínami postavené v oblasti Fosen v centrální části země podle mezinárodních úmluv porušují práva Sámů. O 16 měsíců později jsou ale větrné turbíny stojící nedaleko Trondheimu stále v provozu.

Již v pondělí bránili demonstranti v přístupu do budovy norského ministerstva energetiky, kde sídlí také ministerstvo dopravy a ministerstvo pro záležitosti rodiny, dnes se terčem protestu stala i budova, kde sídlí většina ministerstva financí. Ráno před objektem zasahovala policie, jež některé demonstranty sedící před vchodem z místa odnesla. Ministerstvo vyzvalo své zaměstnance, aby pracovali z domova.

Jedna z protestujících Ella Marie Haettaová Isaksenová agentuře Reuters řekla, že demonstranti jsou připraveni ochromit celý stát, ministerstvo po ministerstvu, a to na tak dlouhou dobu, jak to bude nutné. "Doufám, že někteří ministři brzy pochopí, že jediným způsobem, jak toto porušování lidských práv ukončit, je větrné turbíny strhnout," dodala.

Pastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata, a ta nejsou ochotna se na tradiční zimní pastviny v oblasti Fosenu vydávat. Sámové tak musí v zimě užívat pro zvířata suché krmivo, což je v rozporu s jejich tradicemi a porušuje to právo na udržování sámské kultury.

Thunbergová, která je hlasitou zastánkyní ukončení světové závislosti na uhelné energii, svou přítomnost na demonstraci zdůvodnila tím, že přechod na zelenou energii nemůže být na úkor práv původních obyvatel.

Větrný park v oblasti Fosenu, který je podle Reuters největším pevninským větrným parkem v Evropě, sestává ze šesti elektráren, jež jsou schopny vyrábět přes 1000 megawattů elektřiny. Výstavba parku zdvojnásobila kapacitu větrných elektráren v Norsku. Podle ministerstva energetiky je konečný osud větrných elektráren i přes rozhodnutí nejvyššího soudu složitým právním oříškem. Úřad doufá, že se podaří najít nějaký kompromis.*

/Zdroj: ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down