Farma dodává městu ekologické palivo

Na hospodaření šetrné ke krajině a přírodě, na zdraví půdního mikrobiomu a obsah uhlíku v půdě dbá farma Herálec u Humpolce už řadu let. Nyní se však v Herálci rozhodli pro malou energetickou revoluci a rozšiřují bioplynovou stanici tak, aby kromě elektřiny dokázala produkovat také biometan. Tedy plyn, který má vlastnosti zemního plynu. Bude vyráběn ekologicky z lokální herálecké biomasy a stlačený do vysokotlakých lahví bude v podobě BioCNG využíván k pohonu autobusů městské hromadné dopravy v Jihlavě. Informovala o tom Kristýna Seidlová ze společnosti Prodeval.

Kristýna Seidlová připomněla, že v Herálci již zařadili do způsobu své práce tzv. regenerativní hospodaření. A jde zde nejenom o zdraví půdy, ale také o zdraví ovzduší. Pomocí inovativních postupů v zemědělství se totiž váže do půdy oxid uhličitý (CO2), což je skleníkový plyn způsobující globální oteplování. Toho se jen za minulý rok v heráleckých polích podařilo uložit přes 300 tun. Část plodin šetrně vypěstovaných na farmě míří společně s hnojem zdejšího dobytka do bioplynové stanice, kterou společně s farmou provozuje investiční společnost SUR LIE. Bioplynka od roku 2012 produkuje ekologickou elektřinu a také teplo, které je dále účelně využíváno v navazující potravinářské výrobě.

„Herálec patří v České republice k pionýrům úpravy bioplynu na biometan/BioCNG, dlouhodobé zkušenosti v širokém měřítku u nás prakticky neexistují,“ řekl manažer bioplynové stanice Ondřej Malinovský s tím, že výběrové řízení na dodavatele technologie upgradu bioplynu vyhrála firma Prodeval. Přepravní zásobníky biometanu a plnící a výdejní zařízení BioCNG pak dodá společnost ADAST.

Připomněl, že fermentací biomasy vzniká ve fermentační nádrži bioplyn, který bude pomocí technologie upraven na biometan. Jádrem technologie Prodevalu je jednotka membránové separace s polymerovými membránami. Ty mají podobu tisíců drobných stébel, uložených podélně v kovovém válci, do kterého je z jedné strany vtláčen bioplyn. V dutém stéblu se oddělují molekuly oxidu uhličitého a metanu.

Podle informací Seidlové výhodou této technologie je její vysoká účinnost, která je vyšší než 99,3 procenta. Konkrétně v Herálci musí být jednotka schopna zpracovat 105 až 210 Nm3 bioplynu/hod. a vyrobit biometan s obsahem metanu více než 95 procent. Biometan je většinou vtláčen do plynárenské sítě a využíván stejně jako zemní plyn. V Herálci se však bude biometan ukládat do tlakových mobilních zásobníků BioCNG. Zásobníky budou převáženy do Jihlavy, kde na upravený biometan (BioCNG) budou jezdit jihlavské autobusy. BioCNG je pokročilým biopalivem šetrným k životnímu prostředí. Herálecká bioplynová stanice tedy bude vyrábět lokální stoprocentně obnovitelný zdroj biopaliva, který se bude využívat v okolí, dodala Seidlová.*

(Zdroj: Týdeník Zemědělec)

Foto archiv/Město Jihlava

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down