Fototermické kolektory pro koupelnu i bazén

Ohřev vody společně s vytápěním tvoří největší část energetických nákladů domácností.  Zajímavou alternativu ke klasické fotovoltaické elektrárně s elektrickým bojlerem, představuje přímý ohřev solárními fototermickými kolektory. Ty zajistí nejen celoroční ohřev teplé vody v domácnosti, ale můžete s nimi i přitápět nebo vyhřívat vodu v bazénu. Zároveň jde z hlediska investic a náročnosti instalace o nejjednodušší řešení. I v tomto případě jde o řešení podporované státem, a lze na něj získat dotaci.

Nejznámějšími a nejžádanějšími variantami pro ohřev vody jsou tepelná čerpadla využívající tepelný výměník nebo fotovoltaické elektrárny, která dodávají elektřinu elektrickému bojleru. Existuje ale také možnost ohřevu vody solárními kolektory, která je vhodná i do míst s extrémními klimatickými podmínkami.

Solární fototermické kolektory

Solární kolektor, nazývaný též sluneční kolektor, je zařízení složené z plochých panelů nebo souboru trubic, které pohlcují sluneční záření a přeměňují ho na tepelnou energii. Teplo se předává teplonosné kapalině, jež proudí uvnitř sběrače kolektoru. Následně je kapalina, kterou tvoří nemrznoucí směs, za pomoci oběhového čerpadla vedena do výměníku v zásobníku na vodu. Jde o řešení používané primárně pro ohřev vody, ale je možné ho využít i pro přitápění. Například v nabídce české společnosti Schlieger je solární systém zastoupen solárními vakuovými trubicovými kolektory s moderní technologií Heat Pipe, které právě díky vakuu dosahují vysoké účinnosti i v zimním období hluboko pod bodem mrazu, a proto se hodí pro ohřev vody i přitápění po celý rok. Tyto kolektory v podstatě využívají izolační princip, který známe například z termosek.

Vysoká účinnost, úspory i dotace

Se solárními kolektory lze ušetřit až 70 % nákladů na ohřev vody, a pokud si zákazník zvolí variantu s přitápěním, lze topit až o 30 % levněji. Zároveň jde z hlediska investic o relativně levné systémy, které patří mezi státem podporované způsoby vytápění a lze na ně získat dotace. Příspěvek na pořízení solárního termického ohřevu vody z programu Nová zelená úsporám činí až 45 000 Kč. A pokud se rozhodnete pro variantu s přitápěním, můžete získat dokonce dotaci ve výši 60 000 Kč. Až 70 tisíc korun mohou od 25. června, kdy se obnoví příjem žádostí, dostat z programu NZÚ Light osoby pobírající starobní důchod, invalidní důchod 3. stupně nebo příspěvek na bydlení nebo děti. Například kombinovaný systém pro ohřev teplé vody a vytápění s 350l zásobníkem, který pokryje potřeby menšího domu nebo rekreačního objektu, ve kterém se trvale bydlí, bude možno pořídit od 135 tisíc Kč pro žadatele o dotaci NZÚ Light a i 10 tisíc Kč více pro žadatele dotace NZÚ.

„Solární kolektory dosahují vysoké účinnosti i za zhoršených podmínek, protože pohlcují nejen přímé sluneční paprsky, ale rovněž difuzní záření a jejich výkon nesníží ani mráz. Lze je použít i na střechy s nižším sklonem nebo horší orientací ke slunci. Systémy majitele nezatěžují nároky na obsluhu – nemusíte dodávat palivo, platit každoroční revize a neřešíte obsluhu. Údržba je velmi snadná. Jednou za čas jen doplníte nemrznoucí směs při poklesu tlaku v solární soustavě. Třeba díky kulatému tvaru trubic se na kolektorech nedrží sníh.  A stačí, když ho jednou za dva roky necháte zkontrolovat,“ vypočítává hlavní výhody Pavel Matějovič, provozní ředitel společnosti Schlieger.*

Kaš (Zdroj: Schlieger)

Solární kolektory dosahují vysoké účinnosti i za zhoršených podmínek. Foto archiv/Schlieger   

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down