Fotovoltaické elektrárny by měly vyrůst v areálech středních škol Pardubického kraje

Nejistota na trhu s energiemi může mít i pozitivní efekt. Navzdory napjatému rozpočtu chce Pardubický kraj v příštích letech investovat desítky milionů korun do vybudování fotovoltaických elektráren na střechách budov a v areálech v jeho majetku.


Vzhledem k nejistotě na trhu s energiemi reagujeme na vzniklou situaci mimo jiné tím, že jsme urychlili administrativní přípravu na vybudování fotovoltaických elektráren na střechách a v areálech našich budov. Celkem se jedná o šest škol a jedno zdravotnické zařízení, plánovaná výše investic dohromady přesahuje sto milionů korun. Proto bychom rádi využili dotací, protože ty samozřejmě výrazně urychlí návratnost. Připravujeme podání do Modernizačního fondu a do Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Výhodnější jsou podmínky OPŽP, ale tam je relativně nízká alokace. I tak bude spoluúčast ve výši desítek milionů korun,“ informuje o záměru kraje Ladislav Valtr, radní pro regionální rozvoj a evropské fondy.

Pokud bude kraj s žádostmi o dotaci úspěšný, plánuje se vybudování solárních elektráren na gymnáziích v Pardubicích - Dašická a Jevíčku, Střední průmyslové škole chemické Pardubice, Střední škole automobilní v Ústí nad Orlicí, Střední škole zemědělské a veterinární Lanškroun a Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole Chrudim. Kromě šesti škol chtějí radní fotovoltaiku umístit i na budovu Albertina, odborného léčebného ústavu Žamberk.

Datum zahájení prací závisí na tom, zda bude Pardubický kraj úspěšný v žádosti o dotace. Celkem se v plánech samosprávy počítá s umístěním více než 5 000 solárních panelů o souhrnném výkonu přes 2200 kWp. „Aktuální situace na trhu nás motivovala k rychlejší kompletaci také těchto žádostí, kde jsme již v předstihu solární panely na střechy našich budov zvažovali a počítali s nimi. Stejně tak jsme v posledních letech investovali desítky milionů korun do zateplení krajských škol a nemocnic. Je to racionální krok, protože náklady se nakonec samy brzy splatí. Takže pokračujeme navzdory obavám a současně s obavami o to, jak bude krajský rozpočet pro rok 2023 nakonec vypadat,“ dodává Ladislav Valtr.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down