Dotace jsou i na ohřev vody fotovoltaikou

Dotační program Nová zelená úsporám Light, který je určen nízkopříjmovým domácnostem, je možné využít také na pořízení solárního ohřevu vody. Montáž se obejde bez velkých stavebních zásahů a není zapotřebí souhlas distributora. Zájemci mohou získat až 90 000 Kč a pokrýt tak sto procent nákladů. V Columbus Energy pomohou s realizací i s vyřízením dotace.

Fotovoltaický ohřev vody funguje na jednoduchém principu. Solární panely dodávají elektřinu do fotovoltaického ohřívače (bojleru), ve kterém se ohřívá voda pro domácnost. Pokud slunce nesvítí a panely nejsou v provozu, ohřev vody zajišťuje elektřina ze sítě. „Jednou z velkých výhod je, že k instalaci není třeba souhlas distributora a montáž se většinou obejde bez větších stavebních zásahů, protože stačí využít stávající stoupačky a montážní otvory. Zároveň nedochází k tak velkému zatížení střechy, panelů je totiž výrazně méně než v případě klasické fotovoltaické elektrárny. V neposlední řadě nehrozí prakticky žádné tepelné ztráty při přenosu vyrobené energie z panelů do zásobníku,“ uvádí Petr Částek, člen představenstva Columbus Energy. Rozdíl oproti běžné fotovoltaické elektrárně také je, že zájemci k fotovoltaice nepořizují baterie a místo klasického střídače stačí využít mikrostřídač.

Dotaci na fotovoltaický ohřev vody v rámci programu Nová zelená úsporám Light mohou získat nízkopříjmové domácnosti. Všichni její členové musí splňovat minimálně jedno z následujících kritérií:

  1. Pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod.
  2. Pobírají ke dni podání žádosti invalidní důchod 3. stupně.
  3. V období mezí 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.

Velkou výhodou tohoto programu je, že finanční prostředky lze čerpat předem a mohou pokrýt až 100 % nákladů, do výše 90 000 Kč. Navíc je možné kombinovat žádost i s dotací na zateplení či výměnu oken a dveří ze stejného programu. „Uvědomujeme si, že fotovoltaika je nákladnou záležitostí a možnosti na dosažení financování jsou omezené. Dotace se navíc ve většině případů vyplácejí zpětně, a je proto nutné mít dostatečnou finanční rezervu. Pro seniory a sociálně znevýhodněné rodiny je toto skvělý způsob, jak si zajistit větší soběstačnost a ušetřit na energiích,“ komentuje Částek.*

(Zdroj: Columbus Energy)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down