Fotovoltaika také pro využití na farmě

Na letošní výstavě Animal Tech na brněnském výstavišti představila firma BD Tech fotovoltaický systém vhodný pro faremní využití na zemědělských budovách. Firma nabízí kompletní dodávky SunFarm včetně bateriového úložiště SunBox.

Systém SunFarm společnosti Big Dutchman představuje moderní střešní fotovoltaické moduly s komponenty od renomovaných výrobců. Energii získanou ze slunce lze využívat například přímo ve stáji, nebo ji dodávat do veřejné sítě. Lze ji ale také přechodně uskladnit do bateriového úložiště SunBox.

Na zemědělské budovy

S modulárním systémem přizpůsobeným na míru lze udržitelným způsobem snížit náklady na elektřinu téměř kdekoli s pomocí sluneční energie. Zemědělské budovy jsou přitom pro solární fotovoltaické systémy ideální, protože mají obvykle velké a dostatečně pevné střešní plochy.

Jak zmínil ředitel společnosti BD Tech Jan Kozák, výhody systému jsou ve vysoké účinnosti a nízkém dodatečném zatížení střech. Tím není společnost pouze partnerem v dodávkách stájových technologií, ale v projektech zajišťovaných firmou BD Tech může být i dodávka fotovoltaických systémů.

Jeden modul systému SanFarm má 16 článků o 14 kWh. Napětí modulu je 48 VDC. Velikost modulu je (V x Š x H) 400 x 1300 x 260 mm a hmotnost je asi 100 kg. Očekávaná ztráta kapacity je po 10 000 cyklech pod 20 % při provozní teplotě mezi 5–40 °C.

Přebytek elektřiny do baterie

Ideálním doplňkem nejen střešní  instalace je baterie. Přebytečnou solární elektřinu pak zemědělec nemusí dodávat do veřejné sítě, ale uskladnit například prostřednictvím bateriového systému SunBox společnosti Big Dutchman. Baterie ukládají energii vyrobenou během slunečního svitu, aby mohla být třeba již během noci využita.

SunBox je efektivní úložiště pro téměř jakýkoli fotovoltaický systém. Je nastavitelné v blocích po 14 kWh až do požadované kapacity. Vnitřně bezpečné složení baterií s lithium-železo-fosfátovými (LFP) články je robustní a má dlouhou životnost.

Pokud se zemědělec rozhodne doplnit střešní instalaci také baterií, může pokrýt ještě větší procento svých energetických požadavků, přitom relativně snížit náklady na energii a v neposlední řadě významně přispět k boji proti klimatické změně.*

JiT (Zdroj: Náš chov, BD Tech a Big Dutchman)

Zemědělské budovy jsou pro střešní fotovoltaické instalace ideální. Foto archiv/Big Dutchman
Zemědělské budovy jsou pro střešní fotovoltaické instalace ideální. Foto archiv/Big Dutchman
Fotovoltaika sníží náklady na energii a navíc přispěje k boji proti klimatické změně. Foto archiv/Big Dutchman
Fotovoltaika sníží náklady na energii a ještě přispěje k boji proti klimatické změně. Foto archiv/Big Dutchman

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down