Hladiny kyslíku v mořích klesají, situace se ale může otočit

S klimatickými změnami souvisí extrémní jevy spojené s teplotou, které se mohou projevovat v podobě horkých či chladných období. Ovlivňují ale také obsah kyslíku ve světovém oceánu. V uplynulých desetiletích došlo k jeho poklesu, takže ve středních hloubkách oceánu následně vznikly oblasti s nedostatkem kyslíku. Simulace globálního oteplování předpovídají, že minimálně do roku 2100 se budou tyto oblasti zvětšovat. Jak ale bude oceán vypadat za stovky až tisíce let není jasné.

Výzkumníci z americké Rutgers University provedli analýzu oceánských sedimentů a z jejich práce, která vyšla ve vědeckém časopise Nature, vyplynulo, že hladiny kyslíku byly v jedné z klíčových oblastí v teplém období miocénu (geologická epocha v období třetihor - pozn. red.) před zhruba šestnácti miliony let vyšší než dnes.

Ve vědecké obci vyvolává snižování hladin kyslíku, které je v posledních desetiletích pozorováno, obavy. V klíčových částech oceánu může dojít k rozšíření oblastí se sníženým výskytem kyslíku, a to bylo mohlo dále poškozovat mořský život. „Naše studie ukazuje, že východní část Tichého oceánu v oblasti rovníku, která je dnes oblastí s největším deficitem kyslíku, byla v teplém období miocénu dobře okysličena, přestože globální teploty byly tehdy vyšší než dnes,“ uvádí hlavní autorka studie Anya Hess a dodává: „Z toho vyplývá, že současný trend úbytku kyslíku se může ještě otočit.“

/Zdroj: Průmyslová ekologie/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down