25.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hodina Země pro ochranu klimatu

Petřínská rozhledna v Praze, brněnský Špilberk, nejvyšší kostelní věž v ČR v Plzni – to je jen zlomek v počtu městských dominant, které se 24. března večer na hodinu ponořily do tmy. Zapojily se do Hodiny Země, celosvětové akce na ochranu klimatu. V České republice se zúčastnilo 13 statutárních měst, bezmála 80 dalších obcí, na 70 firem a tisíce jednotlivců. Kampaň koordinoval Ekologický institut Veronica.

Hodina Země proběhla v sobotu 24. března od 20.30 do 21.30 hodin. Města a obce v rámci kampaně zhasínala veřejná osvětlení, nasvícení významných objektů, soch, náměstí. Některá si dávala dlouhodobé závazky - například vyměnit lampy veřejného osvětlení za úspornější, zateplit veřejné budovy, podporovat cyklodopravu.

„Klimatické závazky přijímají i firmy a organizace, například Siemens si zapsal velmi silný závazek redukce 50 % CO2 do roku 2020. Tradičně se také zapojuje Asociace hotelů a restaurací, závazek si stanovila i ČSOB, která hodlá snížit svoji uhlíkovou stopu o 20 % do roku 2020,“ komentovala to Hana Machů, koordinátorka kampaně.

„Cílem kampaně bylo i to, aby se zapojili jednotlivci a stanovili si osobní závazky,” řekla Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického Institutu Veronica. Lidé se například zavázali, že sníží spotřebu energie a vody, zahájí cestu k bezodpadové domácnosti nebo budou jíst méně masa. „Abychom mohli snižovat svůj dopad na změnu klimatu, je dobré znát svoji vlastní uhlíkovou stopu, vědět jak je velká a z čeho se skládá. Účastníci si mohou svou uhlíkovou stopu vypočítat - lze k tomu použít uhlíkovou kalkulačku na http://uhlikovastopa.cz/kalkulacka,“ dodala Gaillyová.

Yvonna Gaillyová o Hodině Země řekla: „I když se celý svět shodl, že emise skleníkových plynů musí začít rychle klesat postupně až k nulové bilanci, zatím stále rostou a konec tohoto trendu není v dohledu. Není ani divu, když se za jejich vypouštění nic nebo téměř nic neplatí. Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, víme a na jeho řešení se chceme aktivně podílet. Přidáváme se k milionům lidí na celém světě, kterým osud planety, našich dětí a vnuků není lhostejný.”

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Postupně se do happeningu zapojili lidé z více než 180 zemí světa, zhasíná více než 3000 významných památek světového významu a připojují se miliony lidí. Kampaň se celosvětově koná po jedenácté, v České republice jde o osmý ročník. Každoročně ji v ČR koordinuje Ekologický institut Veronica. www.earthhour.org, www.hodinazeme.cz.*

Red (Zdroj: Veronica)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down