14.06.2021 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výbor podpořil novelu jen částečně

Hospodářský výboru Poslanecké sněmovny na své schůzi odhlasoval kladné stanovisko k pozměňovacím návrhům, zavádějících do novely zákona o podporovaných zdrojích možnost podporovat kromě větrných i fotovoltaické elektrárny efektivním a levným systémem zelených bonusů nebo aukcí. Některé návrhy další dalších profesních sdružení však výbor dostatečně nepodpořil.

Sdružení Hnutí DUHA vítá iniciativu poslanců i stanovisko Hospodářského výboru a apeluje na poslanecké kluby, aby se dohodly na zařazení 3. čtení novely ještě na této schůzi Sněmovny (do 18. 6. 2021). Solární asociace (SA) a Asociace pro akumulaci energie (AKU-BAT) však mají k postoji výboru i zásadní připomínky.

-Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: „Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru svým hlasováním podpořili potřebnou změnu české energetiky. Fotovoltaické elektrárny jsou aktuálně nejperspektivnější technologií pro nahrazování výroby elektřiny z uhlí. Množství připravovaných projektů dalece převyšuje možnosti tzv. Modernizačního fondu, který bude poskytovat investiční podporu. Možnost vypsat zelené bonusy či aukce na provozní podporu fotovoltaiky by byla vhodným doplněním. Proto vyzýváme i ostatní poslance a poslankyně, aby dali na doporučení výboru a do konce příštího týdne schválili pozměňovací návrhy, zavádějící možnost podpory fotovoltaiky.”
- Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace, k hlasování na výboru řekl: „Solární asociace spolu s dalšími oborovými svazy dlouhodobě prosazuje rovné podmínky, tedy jednotnou sazbu vnitřního výnosového procenta (IRR) pro všechny obnovitelné zdroje energie. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes však podpořil zavedení intervalu IRR 8,4-10,6 %, přičemž konkrétní výši pro jednotlivé zdroje by pak určovala vláda. Tento návrh, který podpořil i ministr Karel Havlíček, však důsledně neodstraňuje diskriminaci některých zdrojů a řešení spíše odkládá do budoucna. A to i přesto, že sám Karel Havlíček opakovaně prohlašuje, že téma překompenzace je potřeba vyřešit a nastavit jasné podmínky jednou provždy. Za vyřešené přitom téma překompenzace u fotovoltaik prohlašovala již úřednická vláda Jiřího Rusnoka v roce 2013 při zavedení druhého solárního odvodu. Současný návrh intervalu tak dále ponechává celý sektor obnovitelných zdrojů energie v nejistotě a brání jeho budoucímu rozvoji, který je přitom velice potřebný ke splnění národních klimatických cílů.
Solární asociace také zásadně nesouhlasí s návrhem na zavedení v pořadí už třetí solární daně, tentokrát ve výši dodatečných 10 % pro instalace z let 2009 a 2010. Vláda tím vlastně říká, že se jí nechce čekat na řádné sektorové šetření v intencích navrhované novely a že k rozhodnutí o tom, zda je fotovoltaika překompenzovaná, nepotřebuje žádné seriózní podklady.“

Přímou podporu Hospodářského výboru naopak nezískal pozměňovací návrh o akumulaci, který iniciovala Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT. Pro návrh k ukotvení akumulace do zákona hlasovali pouze dva členové výboru z osmnácti přítomných. Na hlasování navíc chyběli poslanci, kteří dříve podporu vyjádřili, včetně předkladatele Mariana Jurečky. Postoj Ministerstva průmyslu a obchodu tak zůstal pouze neutrální, přestože návrh obsahuje vše, co MPO vyžadovalo. Na očekávaném třetím čtení novely zákona ve sněmovně tak podle názoru AKU-BAT tento pozměňovací návrh podporu Hospodářského výboru mít nebude, čímž se sníží šance na velmi potřebném schválení zákona jako celku.

Red (Zdroje: SA, Hnutí DUHA a AKU-BAT)

Foto archiv/SolárníNovinky*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down