Investice do sítí pro připojení čistých zdrojů

Pro rychlejší připojení zákaznických požadavků zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických elektráren, investují letos energetici v Česku do úpravy a posílení sítí asi 8,3 miliardy korun. A například společnost ČEZ Distribuce do své distribuční soustavy letos investuje rekordních 18,6 miliardy korun.

V loňském roce společnost ČEZ Distribuce připojila k síti 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW. Z valné většiny šlo o střešní instalace na rodinných domech a asi 92,5 procenta žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí.

„Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letos investujeme do rozvoje a na obnovu distribuční soustavy dokonce o 1,5 miliardy více než loni. Jedná se tak o historicky největší objem investic a staveb,“ vysvětluje Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.

Zájem o připojování nových obnovitelných zdrojů v síti ČEZ Distribuce také letos roste a solární boom pokračuje. V letošním roce jsme už přijali a zpracovali 18,7 tis. žádostí na připojení výroben elektřiny. Z toho se v 18,1 tis ks jednalo o žádosti na připojení FVE a 126 ks na připojení větrných elektráren. Tzv. mikrozdroje neboli výrobny do 10 kW představují asi 70 % žádostí. Podobným tempem pokračuje i fyzické připojení a uvedení výroben do provozu. Za první čtyři měsíce letošního roku jsme připojili 7,8 tisíce nových výroben s instalovaným výkonem 202 MW. Z pohledu počtu instalací představují FVE na hladině nízkého napětí 97 % a z pohledu výkonu je to 42 %.

Sdílení elektřiny a komunitní energetika

Od začátku letošního roku přijala ČEZ Distribuce 71 ks požadavků na zajištění (zprostředkování) sdílení elektřiny v bytových domech. Do sdílení se tedy plánuje zapojit dalších 71 skupin s 658 odběrnými místy. V loňském roce se jednalo především o menší skupiny a desítky žádostí, kdy typickým účastníkem sdílení byla skupina do 4 až 6 účastníků, resp. odběrných míst. V letošním roce se eviduje více žádostí z panelových domů s 20 a více účastníky.

Energetici společnosti ČEZ Distribuce se také připravují na komunitní sdílení elektřiny, které by mělo dle tzv. LEX OZE II odstartovat letos v létě. Zákazníci budou moci zakládat energetická společenství (skupiny, jejichž členové si mohou sdílet elektřinu) a sdílet vyrobenou elektřinu Předpokládané spuštění Elektroenergetického datového centra (EDC) by mělo proběhnout 1. 8. 2024. EDC bude od tohoto data umožňovat a vyřizovat registrační proces sdílení elektřiny a žádosti zákazníků. Společnost nezapomíná ani na rozvoj, obnovu a provoz svého distribučního zařízení. Další jsou na webových stránkách Sdílení elektřiny | Homepage (cezdistribuce.cz)

JiT (Zdroj: Skupina ČEZ)*

Výrobci energie musí investovat i do rozvoje, obnovy a provozu svého distribučního zařízení, Foto archiv/ČEZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down