28.03.2022 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice do stability a efektivity

Skupina Evropské investiční banky, kterou tvoří Evropská investiční banka (EIB) a Evropský investiční fond (EIF), investovala v roce 2021 v České republice částku 1,19 miliardy eur  Posílila tak regionální rozvoj, urychlila zotavení malých a středních podniků a podniků se střední tržní kapitalizací a podpořila stabilitu a efektivitu dodávek energií a opatření v oblasti klimatu.

EIB nám půjčila celkem 935 milionů eur v rámci sedmi operací ve veřejném a soukromém sektoru a v oblasti bankovnictví. EIF poskytl dalších 255,5 milionu eur ve čtyřech operacích ve formě kapitálu, záruk a inkluzivního financování.

Aktivity skupiny EIB realizované v České republice v roce 2021 umožnily uvolnit 371,1 milionu eur na rychlejší zotavení národního hospodářství z následků pandemie covidu-19. Celková podpora EIB související s pandemií se tak zde od jejího začátku vyšplhala na 904,4 milionu eur. Součástí této podpory byl například úvěr EIB pro Komerční banku ve výši 50 milionů eur či záruky vydané EIF v hodnotě 210 milionů eur. Obě tyto operace uvolnily nové zdroje financování pro české malé a střední podniky a společnosti se střední kapitalizací. Díky nim byly schopny řešit problémy s likviditou, vytvářet a udržovat pracovní místa a nekrátit investice.

Viceprezidentka EIB Lilyana Pavlova, která má na starosti operace v České republice, v této souvislosti uvedla: „Objem zdejších operací potvrzuje náš závazek být České republice spolehlivým partnerem i v nejtěžších chvílích. V roce 2021 reagovala skupina EIB na nejnaléhavější potřeby veřejného, soukromého a bankovního sektoru, jež měly zároveň největší strategický význam. Prokázala přitom všestrannost a flexibilitu při hledání funkčního řešení nejrůznějších problémů. Společně jsme investovali do spolehlivého zásobování energiemi a uvolnili nové zdroje financování pro malé a střední podniky a společnosti se střední kapitalizací. Současně jsme zkvalitnili regionální infrastrukturu a urychlili opatření v oblasti klimatu.“

„Aktuálně v souvislosti s válkou na Ukrajině a nutností zabezpečit strategickou energetickou bezpečnost České republiky musíme snížit naší závislost na dovozech ropy a zemního plynu. A právě u těchto investic by mohla hrát významnou roli Evropská investiční banka. Velmi si vážím jejích aktivit v české ekonomice a doufám, že i nadále pro nás bude silným a spolehlivým partnerem,“ okomentoval vzájemnou spolupráci ministr financí Zbyněk Stanjura.

(Zdroj: Skupina EIB)

Foto archiv/Euractiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down