Investice zaručují náskok

Největší dřevařská a lesnická výstava na světě – Ligna 2009 se uskutečnila v německém Hannoveru ve dnech 18. – 22. května 2009. Zúčastnilo se jí 1758 vystavovatelů z 50 zemí světa, kteří na ploše více než 132 000 m2 představili své výrobky z oblasti lesnické techniky, dřevozpracujících technologií, výroby nábytku, uměleckého zpracování…

Mezi vystavovateli byly rovněž dvě desítky českých firem, jako například Dřevostroj Čkyně, Rojek Častolovice či TOS Svitavy. Během akce proběhla řada odborných workshopů a prezentací. Její význam podtrhuje skutečnost, že ji navštívilo více než 83 000 návštěvníků z 90 zemí světa.

 

Ligna 2009 se nesla ve znamení hesla Making more out of Wood (Efektivněji využít dřevo) a každý návštěvník měl dostatek možností vybrat si oblast svého zájmu. Ačkoliv se výstava konala v době celosvětové hospodářské recese, řada vystavovatelů zapracovala hlavní motto do svých prezentací a představila novinky v celém technologickém procesu počínaje těžbou dřeva až po jeho konečné zpracování. V rámci odborných seminářů se pozornost upřela k efektivnímu využití dřeva jako suroviny, k ekonomickému využití času a energie a možnostem snížení výrobních nákladů.

 

Letošní Ligna se ve značné míře věnovala problematice získávání energie z dřevní hmoty. Vzhledem k neustále rostoucím cenám plynu, ropy a elektrické energie, nabývá dřevo na stále větším významu. Na volné ploše předvedlo mnoho firem robustní techniku pro přepravu a zpracování dřeva. Velká pozornost byla věnována výrobě briket a pelet z dřevní štěpky.

Další oblastí, která zaujala odbornou veřejnost, byly technologie na povrchovou úpravu materiálů. Inovace zde jdou neustále kupředu a nabízí se široká škála technologických postupů. Zajímavé novinky se objevily i v dalších částech výstavy.

 

„Výstava ukázala, že v době hospodářské krize je velmi důležité investovat do nových technologií a být tak připraven na dobu, až dojde k opětovnému oživení ekonomiky. Investovat dnes znamená získat náskok před konkurencí. V lesnictví a dřevařském průmyslu jako nikde jinde je efektivita klíčem k dlouhodobé prosperitě“, řekl Stephan Kühne, člen představenstva společnosti Deutsche Messe AG.

Hannoverská akce potvrdila, že také v dřevařském průmyslu pokračuje vývoj nových technologií rychlým krokem. Můžeme se proto již nyní těšit na další novinky, které se jistě představí na příští výstavě Ligna v roce 2011.

 

Celý článek je otištěn v čísle 4/09 časopisu Energie 21.

Autor: Ing. Roman Roučka, Wincorp, s. r. o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *