04.08.2023 | 04:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investiční banka podpoří Zelenou dohodu

Skupina Evropské investiční banky (EIB) rozšíří svou cílenou mimořádnou podporu na budování výrobních kapacit pro strategické technologie pro nulové čisté emise a produkty. Schválený balíček významně přispěje k dosažení cílů nastíněných Evropskou komisí v Průmyslovém plánu Zelené dohody pro věk s nulovými čistými emisemi.

Správní rada EIB na svém červencovém zasedání v Lucemburku rozhodla o dalším navýšení finanční podpory určené na projekty, které jsou v souladu s plánem REPowerEU, jenž má ukončit závislost Evropy na dovozu fosilních paliv, až na částku 45 miliard eur.

Dodatečné financování doplňuje již tak výraznou podporu EIB v oblasti investic do čisté energie a představuje navýšení o 50 % oproti původnímu balíčku ve výši 30 miliard eur, jehož poskytnutí bylo oznámeno v říjnu 2022.

Podpora pro více odvětví

Správní rada EIB rovněž rozhodla rozšířit okruh odvětví, které budou mít na podporu nárok, aby tak podpořila financování výroby v EU v oblasti nejmodernějších strategických technologií pro nulové čisté emise a těžbu, zpracování a recyklaci kritických surovin. Tyto další finanční prostředky budou poskytnuty do roku 2027 a celkově se očekává, že v cílových odvětvích zmobilizují investice ve výši přesahující 150 miliard eur.

Mezi odvětví, která by měla z podpory EIB profitovat, tak patří solární fotovoltaické a solární tepelné technologie, na pevnině i na moři, baterie a ukládání energie, tepelná čerpadla a geotermální technologie, elektrolyzéry a palivové články, udržitelný bioplyn, zachycování a ukládání uhlíku a síťové technologie. Podporu mohou získat i investice související s těžbou, zpracováním a recyklací kritických surovin.

Další miliardy na úvěry

„Využíváme všechny dostupné finanční páky na podporu konkurenceschopnosti evropského průmyslu, výroby a zavádění kritických technologií, které nás dovedou k rychlému a spravedlivému přechodu na nulové čisté emise,“ řekl prezident EIB Werner Hoyer.

Správní rada EIB schválila také nové úvěry na projekty ve výši 10 miliard eur. Mezi schválenými projekty jsou nové větrné a solární elektrárny ve Španělsku a Rakousku, modernizace sítě v Itálii a francouzská gigatovárna na výrobu bateriových článků pro elektromobily. Obecně lze říci, že je EIB na dobré cestě k uskutečnění podpůrných opatření, jež ohlásila v rámci plánu REPowerEU.

Red (Zdroj: EIB)

Mezi odvětví, která by měla z podpory EIB profitovat, nyní patří i solární tepelné technologie. Foto archiv/ThermoSolar
Mezi odvětví, která by měla z podpory EIB profitovat, nyní patří i solární tepelné technologie. Foto archiv/ThermoSolar
Podporu mohou získat i investice do výroby bioplynu pro přemenu na udržitelná biomatan. Foto Jan Kroupa
Podporu mohou získat také investice do bioplynových stanic pro udržitelný bioplyn. Foto Jan Kroupa

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down