Jaderné elektrárny v Německu budou dnes vypnuty

Dnešním dnem končí svůj provoz zbývající jaderné elektrárny v Německu. Německo to díky možnosti větrných elektráren v Severním moři časem vše zvládne, nám ale mořský vítr chybí. Našimi větrnými elektrárnami na moři jsou právě jaderné elektrárny. Nicméně podle studie fyzika ze stuttgartské univerzity Andrého Thesse se vypnutím německých jaderných elektráren do vzduchu dostane více CO2.

"S vysokou pravděpodobností lze předpokládat, že ztráty jaderné energie budou v krátkodobém horizontu kompenzovány větší výrobou elektřiny z uhlí a větším množstvím elektřiny z plynových elektráren. Je to na úkor bilance CO2 německého elektroenergetického sektoru, a tím na úkor závazků, které má Německo v ochraně klimatu,“ řekl Thess deníku Bild.

Podle německé ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové ale nepředstavuje jaderná energie dobrou variantou pro záchranu klimatu. "Jaderná energie není ani bez CO2, ani nejde o formu výroby energie s nejnižšími emisemi CO2. Je to totiž právě energeticky náročná výroba paliva, která je škodlivá pro klima," řekla politička ze strany Zelených agentuře DPA. Jádro podle ní navíc není odolné vůči klimatické krizi kvůli enormním požadavkům na chladicí vodu.

Udržitelnost jádra zpochybňuje s ohledem na stále častější vlny veder v důsledku klimatických změn i německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH). "V době nedostatku vody je třeba šetřit i vodou a jaderné elektrárny jsou obrovskými spotřebiteli vody," řekl šéf organizace Sascha Müller-Kraenner. To podle něj také vyvrací argument, že elektřina z jaderných elektráren je spolehlivá a vždy dostupná. "Prostě to tak není," dodává Müller-Kraenner.

V sobotu tedy budou v Německu odpojeny od sítě zbylé jaderné elektrárny. Mělo se tak stát už na konci loňského roku, ale kvůli energetické krizi se vládní koalice loni rozhodla nechat tři reaktory v provozu i přes zimu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down