20.03.2020 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak bezpečně instalovat domácí baterie

Česká legislativa zatím není dostatečně připravena na současný rozvoj instalací bateriových úložišť. Solární asociace proto ve spolupráci s hasiči a experty z ČVUT Praha vydává publikaci se základními bezpečnostními pokyny pro prevenci vzniku požárů domácích baterií. Publikace je volně přístupná i široké veřejnosti.

Informace vyšla v časopise Energie 21 č. 2/2020.
Při instalaci fotovoltaických elektráren volí zákazníci stále častěji kombinaci s domácími bateriovými úložišti. V prvním pololetí letošního roku se v rámci programu Nová zelená úsporám instalovalo přes 763 systémů s bateriemi. To je 67 % z celkových nových instalací. Tento nárůst počtu instalovaných domácích bateriových úložišť ale zároveň vyžaduje i větší nároky ze strany instalačních firem na protipožární prevenci a bezpečnost.
Česká legislativa pro boom domácích instalací nestanovuje dostatečné legislativní pokyny, které by byly prevencí vzniku požárů domácích bateriových systémů. Domácí bateriová úložiště se budou v řadě případů instalovat bez jasných pravidel, přičemž lze předpokládat, že komerční zájmy výrobců dostanou přednost před bezpečností provozu jejich bateriového systému.
“Bateriové systémy sami od sebe nebezpečné nejsou. Jako u každého jiného spotřebiče je ale třeba dbát na správnou instalaci a údržbu,” říká Pavel Hrzina, expert na fotovoltaiku a obnovitelné zdroje z ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická.
Solární asociace proto ve spolupráci s asociací pro akumulaci a baterie AKU-BAT, hasičským záchranným sborem a experty z Fakulty elektrotechnické a Univerzitního centra pro energeticky efektivní budovy ČVUT Praha, vydávají publikaci s názvem Požární rizika bateriových systémů a doporučení jak se jim vyhnout, platná (nejen) pro systémy domácích baterií. “Otázku bezpečnosti uživatelů považujeme za klíčovou, proto jsme se rozhodli přispět k větší osvětě a zvýšit tak požární bezpečnost domácností, které jdou naproti moderním trendům v energetice a chtějí být soběstačné,” říká ředitelka Solární asociace Veronika Šilhová.
S obsahem brožury se již seznámily instalační firmy, které jsou členy Solární asociace a jejichž seznam je pro veřejnost k dispozici na mapě doporučených instalačních firem. Protipožární brožura je k dispozici i široké odborné veřejnosti na webových stránkách Solární asociace (www.solarniasociace.cz).
Red (Zdroj: Solární asociace)
Obrázek:
Baterie jsou pro domácnost bezpečné, ale je třeba dbát na správnou instalaci a údržbu. Foto archiv/Siemens

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down