31.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak efektivně ochladit interiér

Při aktivním ochlazování domácnosti sahají tuzemští uživatelé nejčastěji po klimatizaci. V posledních letech jsou však dostupné i jiné alternativy, zejména invertorová tepelná čerpadla či systémy řízeného větrání s rekuperací. Jaké jsou možnosti těchto řešení? Informace poskytli odborníci zfirmy ENBRA, která již od roku 1991 působí v oblasti technického zařízení budov.

Pořízení klimatizační jednotky je nejběžnějším řešením, díky tomu, že je určena primárně k ochlazování interiéru, vyniká v tomto ohledu nejvyšším výkonem. Uživatel má na výběr ze dvou základních variant – mobilní, která nevyžaduje stavební úpravy, nebo splitové. Ta je z hlediska funkce komfortnější a účinnější. Na rozdíl od mobilní klimatizace u ní není nutné řešit odvod teplého vzduchu či kondenzátu. Na jeden metr krychlový je potřeba orientačně 30 wattů chladícího výkonu. Při pořizování splitové klimatizace je zároveň dobré zohlednit, jak velký prostor má ochlazovat. Podle toho pak uživatel volí optimální výkon zařízení, který lze spočítat i svépomocí.

Ačkoliv současní poptávka po tepelných čerpadlech roste především v souvislosti s vytápěním, jejich využití (zejména v propojení s fotovoltaickou střešní elektrárnou) je možné i během léta. Tepelné čerpadlo v takovém případě funguje na reverzním principu: produkuje chladnou vodu a prostřednictvím fancoilů nebo stropního či stěnového systému ochlazuje interiér. Fancoily mohou být umístěny pod oknem nebo pod stropem podobně jako tomu je u klimatizace, když do místnosti vhání ochlazovaný vzduch.

Zatímco klimatizace i fancoily u invertorových tepelných čerpadel využívají pro ochlazování vzduch přímo z interiéru, systém nuceného větrání s rekuperací naopak do místnosti přivádí ochlazený čerstvý vzduch. Systém nuceného větrání pracuje v případě chlazení domácnosti s rozdílem teplot uvnitř domu a v exteriéru. Zpravidla tak vzduch do interiéru pouští pouze v případě, že je venku chladněji, nejčastěji v nočních hodinách. Aby nucené větrání s rekuperací umožňovalo ochlazování místnosti kdykoliv i během dne, je potřeba zvolit systém takzvané aktivní rekuperace, kdy je do rozvodů vzduchotechniky napojený i chladič. Princip je tak velmi podobný jako u klimatizace.*

(Zdroj: Enbra)

Obrázek archiv/E21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down