Jak na zabezpečení solární elektrárny?

S rozvojem solární energie se objevuje řada praktických otázek, které je potřeba řešit. Jednou z nich je problematika zabezpečení areálů, kde se nacházejí solární panely. Ty představují velké lákadlo pro zloděje, protože obsahují hliník, měděné rozvody a krást se dají i střídače.

Bezpečnostní experti se shodují, že zachytit nezvaného hosta musíte ještě předtím, než se dostane do areálu a začne škodit.

Efektivní zabezpečení fotovoltaické elektrárny

Při zabezpečení areálu se solárními panely je vhodné postupovat komplexně. Doporučujeme obrátit se na renomovanou bezpečnostní agenturu, která areál zanalyzuje a doporučí nejlepší bezpečnostní řešení na míru. Cílem je vždy vhodně zkombinovat moderní EZS a profesionální strážné.

EZS PRO FOTOVOLTAICKÉ ELEKTRÁRNY

Zabezpečení areálů se solárními panely komplikuje jejich poloha a rozloha. Fotovoltaické elektrárny (FVE) zabírají velké území a zpravidla se nacházejí mimo zastavěné oblasti s obvyklou koncentrací lidí. S tím musí počítat fyzická ostraha, a taktéž je tomu nezbytné přizpůsobit elektronické zabezpečovací systémy (EZS), které jsou napojeny na ústřednu. Ta spouští alarm, vyhodnocuje poplachy a vysílá signál na připojené mobilní telefony nebo do vzdáleného centra dohledu.

Přístupové systémy

Vstup do areálu FVE musí být podmíněný. Od toho jsou přístupové systémy, které umožní vstup osobě pouze na základě identifikátoru. Tím mohou být bezpečnostní karta, PIN, ale čím dál tím častěji také biometrické údaje jako otisk prstu nebo sken oční duhovky. Ty se jeví momentálně jako nejspolehlivější, protože na rozdíl od čipu nebo karty jsou unikátní každému člověku a nejdou snadno ztratit nebo odcizit.

Kamerové systémy

Bez kvalitního monitoringu se vám nepodaří dosáhnout efektivního zabezpečení areálu fotovoltaické elektrárny. Moderní kamerové systémy fungují tak, že jsou napojené na pult centrální ochrany (PCO) a současně na bezpečnostní plotové senzory. S efektivní ostrahou objektu vám u moderních kamer pomohou jejich speciální funkce:

  • nahrávání záznamu,
  • termo zobrazení,
  • noční vidění,
  • detekce vandalismu,
  • čtečka SPZ a rozpoznávání obličejů,
  • inteligentní schopnost adaptace na nové situace.

Perimetrické systémy

Čím je areál FVE větší, tím nezbytnější jsou perimetrické systémy: „Za 30 let na trhu hovoří zkušenosti naší bezpečnostní agentury jasně. Nejlepší je zloděje nebo vandala vůbec nepustit do bezprostřední blízkosti zařízení, aby nemohl začít páchat škody. Skvělým pomocníkem jsou perimetrické systémy, které včas detekují pokus o vniknutí do areálu a zmobilizují fyzickou ostrahu, která může proti narušiteli okamžitě zasáhnout, aniž by došlo ke škodám,“ vysvětluje Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security.

Perimetrické systémy tvoří:

  • senzory a čidla (optické a mikrofonní kabely, torzní, vibrační a plotové senzory),
  • plotová ochrana,
  • kamerový systém se schopností reakce na narušení ochrany obvodu.

Nejnovější způsob monitoringu nabízí dron. Do výčtu jeho plusů patří možnost nočních kontrol, rychlý dohled nad skutečně rozlehlým prostorem a fakt, že k ovládání stačí jediný pracovník.

Více o elektronickém zabezpečení včetně orientačního ceníku naleznete na stránkách modernizabezpeceni.cz.

FYZICKÁ OSTRAHA AREÁLU

Ani supermoderní systémy se neobejdou bez lidského faktoru. Fyzická ostraha má několik podob.

Patrolovací hlídka

V tomto případě výjezdová skupina kontroluje areál v intervalech, které mohou být náhodné i pravidelné. Při narušení prostoru hlídka okamžitě zasáhne.

Připojení na PCO

Nezřídka probíhá monitoring pouze vzdáleně. Klíčovou roli hrají kamerové systémy a EZS. Alarmy a jiné podněty vyhodnocuje pracovník dohledového centra, který na místo může vyslat hlídku (pakliže samozřejmě nejde o planý poplach).

Stálá fyzická ostraha

Pokud není v areálu není kromě panelů například i firemní objekt, stálá fyzická ostraha prostor zpravidla nestřeží. Předpokladem fyzického dohledu 24/7 je totiž zázemí, ve kterém strážní monitorují EZS a kamery. Stálá fyzická ostraha provádí namátkové nebo pravidelné kontroly areálu.

Multi-servis

V ideálním případě jdou zkušená fyzická ostraha a moderní elektronické zabezpečovací systémy ruku v ruce s tím, že služby bezpečnostní agentury dnes zahrnují také facility management a další činnosti. Pro areál FVE jistě využijete i další služby, jako například sekání trávy nebo pravidelné mazání pohyblivých částí u polohovacích systémů. Více o multi-servisu a jeho výhodách zde.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down