14.04.2022 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak uspořit za nákup fosilních paliv

Ruská invaze na Ukrajinu velmi bolestivě dokazuje, že nadměrná spotřeba energie a fosilních paliv má mnoho nevýhod. Kromě zátěže našich rozpočtů a negativního dopadu na klima se opět ukázalo, že i energetická bezpečnost je jedním z důvodů, díky kterým musíme úspory energie brát velmi vážně. Není žádným tajemstvím, že významná část dodávek paliv a energie se v České republice zajišťuje prostřednictvím fosilních paliv, které pocházejí z Ruska.

I malá drobnost může razantně snížit částku, díky které my všichni financujeme ruskou agresi na Ukrajině. Například jen snížením vytápění o 2 °C pošleme ročně Rusku za zemní plyn o 3 až 4 miliardy korun méně. „Na první pohled se může zdát, že snížit teplotu vytápění nebo omezit počet najetých kilometrů nemá z hlediska války na Ukrajině žádný význam. Pokud bychom ale toto spotřebitelské chování skutečně vzali za své, do Ruska a obecně na fosilní paliva bychom už z České republiky neposílali několik miliard korun ročně,“ říká Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficiency Center.

Každý z nás jako spotřebitel může několika jednoduchými opatřeními ve svých domácnostech i v zaměstnání snížit spotřebu energie, a tím nejenom ulevit své peněžence a chránit klima, ale zároveň i zpomalit tok peněz pro ruskou armádu.

„Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z Východu. Příležitostí jsou úspory energie, do kterých se může každá česká domácnost nebo firma pustit hned. Přidat může také energii z obnovitelných zdrojů. Právě domácí obnovitelné zdroje energie a opatření v oblasti úspor energie jsou klíčem k naší energetické bezpečnosti," říká Martin Sedlák, programový ředitel, Svaz moderní energetiky.

„Některá opatření úspor energie sníží spotřebu energie až desetinásobně. Výhodou úspor je, že díky nim snižujeme naše rodinné náklady, ale zároveň chráníme klima a také snižujeme platby Rusku,“ doplňuje Jiří Beranovský, ředitel EkoWATT, Středisko pro obnovitelné zdroje a úspory energie.

Kromě snižování spotřeby energie úpravou spotřebitelského chování lze úspor dosáhnout i řadou jiných opatření. Jedním z nejvýznamnějších je samozřejmě zateplování domů. „Energeticky pasivní dům je takový, v němž se udržuje pohodlná teplota, čerstvý vzduch s nízkým znečištěním emisemi oxidu uhličitého, nižší prašnost a lepší akustika. Zároveň spoří energii a finance na provoz. A nyní se k těmto výhodám jednoznačně přidává i to, že s účty za energie nefinancujeme i ruskou agresi na Ukrajině,“ dodává Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu.

Spektrum možností ke snižování spotřeby energie je v řadě domácností celá řada, mnohé z nich nevyžadují zásadní investice, pouze správnou obsluhu. V těchto dnech je víc než kdy jindy důležité uvědomit si, že zbytečnou spotřebou energie podporujeme ruské vraždění a násilí na Ukrajině.

Podrobnosti a zdroje výpočtů:  https://www.uspornespotrebice.cz/private/article/jak-diky-usporam-energie-snizit-financovani-ruske-valky

(Zdroj: Citované organizace a svazy)*

Foto archiv/Shutterstock

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down