20.05.2024 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihokorejský Doosan přináší do České republiky nové investice

Jihokorejský Doosan, světový výrobce parních turbín, chytrých strojů a polovodičů, představil v Praze významné investice do české ekonomiky. Zároveň podepsal klíčová memoranda s českými firmami o spolupráci na projektech v tuzemsku i v zahraničí.

Turbíny pro vodík

Společnost Doosan patří mezi světové výrobce turbín v oblasti jaderné i klasické energetiky. Zástupci společnosti také představili plán Doosan Enerbility, přesunout do Plzně klíčová know-how v oblasti výroby vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 MW a vývoj a výrobu technologií plynových a vodíkových turbín, které pomohou České republice stát se významným evropským hráčem v segmentu výroby bezuhlíkové energie. „Rozhodli jsme se přenést do České republiky technologii pro výrobu vzduchem chlazených generátorů parních turbín pro dodávky do elektráren i malých modulárních reaktorů tak, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí Českou republiku na mapu několika málo výrobců na světě,“ doplnil Seungwoo Sohn, generální ředitel Doosan Enerbility Power Service Business Group.

Důležitá spolupráce

Jeongwon Park, předseda představenstva skupiny Doosan, ve svém projevu k více než dvěma stovkám účastníků zdůraznil, že koncern Doosan dlouhodobě udržuje úzkou spolupráci s českou vládou i soukromými společnostmi v oblasti energetiky a strojírenství. Ke stvrzení jeho slov byly na slavnostním večeru podepsány dohody o spolupráci mezi Doosan Enerbility Nuclear Business Group, Doosan Enerbility Power Service Business Group a českými společnostmi Vítkovice, ZAT, Škoda JS a MICO, například na výrobu výměníků tepla nebo pomocných zařízení pro jaderné elektrárny.

Zapojení do dostavby JE Dukovany

Na prestižním Doosan Partnership Day vystoupil také Daniel Procházka, provozní ředitel Doosan Škoda Power, který hovořil o připravenosti firmy na dostavbu nových jaderných zdrojů v ČR. „Jsme připraveni dodat nejmodernější generaci parní turbíny v požadovaném výkonu. V České republice máme mimo jiné i tu nejlepší referenci. Více než dvacet let naše turbína zajišťuje bezpečný chod Jaderné elektrárny Temelín. Rád bych zdůraznil, že naše technologie je odzkoušená, jednoduše dopravitelná a zejména jsme schopni zajistit okamžitý servis přímo z České republiky.

Skutečnost, že by „Tým Korea“ realizoval projekt na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, otevře českému průmyslu obrovskou příležitost uplatnit své know-how na dalších světových trzích. Kromě jaderné energetiky významně vzroste vzájemná spolupráce i v segmentech parních, plynových a vodíkových turbín, ve kterých bude český i korejský průmysl hrát významnou roli na globálním trhu. „Týmem Korea označujeme odborné skupiny z České republiky a Jižní Koreji, které budou zajišťovat výrobu v České republice a koordinovat dodávky na lokálních trzích,“ upřesnil Daniel Procházka.

Doosan má v oblasti jaderné energetiky za sebou řadu úspěšných realizací. Po společném projektu s Korea Hydro & Nuclear Power na jaderné elektrárně Barakah ve Spojených arabských emirátech je pro obě firmy stavba nových jaderných bloků v České republice dalším zásadním projektem v zahraničí, na němž chtějí společně participovat.*

/dr/

Foto: Akce Doosan Partnership Day se zúčastnili vysocí představitelé koncernu: Jeongwon Park, předseda představenstva skupiny Doosan, Yeonin Jeong, místopředseda představenstva Doosan, a Scott Park, místopředseda představenstva Doosan Bobcat. Pozvání také přijali Youngki Hong, korejský velvyslanec v České republice, Tomáš Ehler, zástupce vrchního ředitele Sekce energetiky a jaderných zdrojů MPO ČR, dále představitelé Korea Hydro & Nuclear Power a padesáti českých partnerských společností /Archiv redakce

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down