06.11.2023 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Klimatická neutralita je ekonomická nutnost

Společnost EP Rožnov, lídr v návrzích a realizaci tzv. čistých prostor, chce být nejpozději do roku 2030 klimaticky neutrální. Zásadní snížení emisí CO2 pomůže EP Rožnov získat nové zákazníky a udržet si stávající velké odběratele, mimo jiné významné mezinárodní firmy. Klimatická neutralita je zásadní například i pro největšího výrobce čipů v Česku, dceřinou společnost nadnárodní firmy onsemi.

Dekarbonizační strategii, kterou pro EP Rožnov vypracovala společnost ČEZ ESCO, vyčíslila klimatickou stopu a navrhla vhodná řešení k její eliminaci. Mimo jiné jde například o dodávky čistě bezemisní elektřiny, instalaci vlastní fotovoltaické elektrárny, výměnu dosavadních spalovacích aut za elektromobily nebo přechod na ekologické vytápění. V areálu firmy také vznikne unikátní inovační energetické centrum, kde se budou další klimaticky neutrální řešení testovat.

Zákazníci chtějí neutralitu

„Snižování klimatické stopy není rétorickým cvičením, ale stává se i pro české podniky důležitou realitou. Řada velkých mezinárodních společností vyhlásila své cíle klimatické neutrality, těm se budou muset přizpůsobit i jejich dodavatelé. Naše dceřiná společnost EP Rožnov je lídrem v oboru čistých prostor v elektrotechnice, automotive, farmacii, zdravotnictví a dalších odvětvích. Poptávka jejich zákazníků po bezemisních produktech je velmi silná, a proto jsme pro naši dceru vypracovali komplexní dekarbonizační plán, který povede ke snížení emisí skleníkových plynů na nulu,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

„Onsemi je významným globálním dodavatelem čipů. Naše výrobky dodáváme do celého světa a vycházíme vstříc požadavkům našich zákazníků, kteří chtějí produkty s co nejnižší klimatickou stopou. Máme tak detailní strategii na její snižování, kterou striktně uplatňujeme nejen u sebe, ale také u našich dodavatelů. Předpokladem další spolupráce s našimi obchodními partnery tak je jasný plán dekarbonizace do roku 2030 a dále. Jsme rádi, že EP Rožnov tyto naše požadavky chápe a vychází jim vstříc. Spolupráce s partnery, kteří rozumí naši strategii, je předpokladem našich dalších investic a rozšíření výroby v Česku,“ vysvětluje finanční ředitel onsemi v Česku Josef Švejda.

V roce 2030 tak bude EP Rožnov plnit takzvané ukazatele emisní neutrality Scope 1 a Scope 2, v roce 2040 pak bude společnost chtít, aby byly klimaticky neutrální i jejich dodavatelé a v rámci její činnosti nebyly produkovány ani žádné další nepřímé emise (Scope 3).

„Dekarbonizační strategie EP Rožnov byla původně vytvořena v reakci na závazek, který společnost dala jednomu z našich nejvýznamnějších zákazníků. Podobné požadavky ale slyšíme i od našich dalších klientů, a proto je naším cílem dosáhnout v roce 2030 klimatické neutrality v přímých i nepřímých emisích CO2. Se zaváděním doporučení, která vzešla z dekarbonizační strategie, začínáme již v letošním roce,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva EP Rožnov Pavel Scholz.

Vyčíslení klimatické stopy

Prvním krokem pro dosažení klimatické neutrality EP Rožnov bylo vyčíslení klimatické stopy společnosti. Téměř polovina produkovaných emisí pochází ze spalování pohonných hmot, velkou část tvoří emise ze spalování zemního plynu v kotelně a z využití elektřiny z veřejné sítě, zbytek emisí vzniká při běžných únicích chladiv v klimatických jednotkách. Výpočet klimatické stopy a nastavení dekarbonizační strategie bylo realizováno v souladu s mezinárodně uznávanými standardy – GHG Protocol a ISO 14 064-2. Správnost využité metodologie byla verifikována nezávislou certifikační agenturou BUREAU VERITAS SERVICES CZ, jejichž potvrzení získalo ČEZ ESCO jako první na českém trhu.

„Mezi opatření, kterými lze v EP Rožnov dosáhnout nejvyšších úspor emisí CO2, patří instalace fotovoltaické elektrárny. Jako součást řešení bude pilotně instalována také baterie z recyklovaných akumulátorů elektromobilů vyvinutá ve spolupráci se Škoda Auto. Tato a další ekologická opatření umožní razantní snížení klimatické stopy do dvou let,“ říká ředitelka útvaru inovace a dekarbonizace ČEZ ESCO Lenka Vaněk.

Pro pokrytí celkové energetické spotřeby bude vlastní výroba z FVE doplněna odběrem bezemisní elektřiny se zárukami původu ze sítě.*

Gro (Zdroj: ČEZ ESCO)

Klimatická neutralita je zásadní i pro největšího výrobce čipů v Česku, dceřinou společnost nadnárodní firmy onsemi. Foto archiv/onsemi

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down