Konference v Třeboni o bioplynu

Česká bioplynová asociace uspořádala počátkem října v Třeboni již 16. ročník konference Výstavba a provoz bioplynových stanic. Prostředí v Lázních Aurora opět navozovalo příjemnou atmosféru, která byla umocněna přiměřeným počtem účastníků – letos asi 150 lidí, kteří se zajímají o obor a jeho další osudy. Konference byla i součástí projektů BiogasAction (Horizon 2020) a TP Bioplyn 3 (OP PIK).

Program se podařilo sestavit různorodý. Hned úvodní příspěvky rozhýbaly diskusi a prostředí vzájemného sdílení. Velmi cenné byly jak evropské souvislosti a perspektivy prezidenta Evropské bioplynové asociace, Ing. Jana Štambaského, Ph.D., tak zejména správní aspekty provozu bioplynových stanic, kdy jsme se od ředitelky odboru kontroly POZE Energetického regulačního úřadu, Ing. Pavlíny Volákové, Ph.D., dozvěděli řadu důležitých detailů, na něž není dobré zapomínat. Pro lepší přípravu na možné kontroly a zejména pro zlepšení zabezpečení všech povinností všech provozovatelů BPS bude ještě letos další podrobný seminář.

Zajímavé impulsy přinesly stručné přehledy dotačních příležitostí z OP PIK a Programu rozvoje venkova, nebo příspěvek Českého plynárenského svazu, shrnující změny strategie a důrazů v plynárenství.  Prolínala se i témata nových směrů výzkumu (například potenciál propojení vodíkových a bioplynových technologií nebo výzkum problematiky pěnění), kdy vystoupili představitelé předních českých i zahraničních akademických a výzkumných institucí (VŠCHT Praha, UFZ Lipsko).

Další příspěvky se zaměřily na praktické souvislosti provozu BPS – od výroby elektřina a tepla (údržba KGJ), přes jejich využití (například v chovu sladkovodních ryb) a prodej (partner CzBA – AmperMarket), na odsíření bioplynu, řešení poruch fermentorů či reakce na revize plynových zařízení BPS.

Dalšími tématy byly například evropské pohledy na výzkum a vývoj, prezentaci malé technologie na čištění bioplynu pro dopravu, výstupy výzkumného projektu zaměřeného na digestát a jeho působení na půdu i plodiny, ale také novinky v oblasti plnění zákonných povinností z pohledu nakládání s chemickými látkami.

Red (Zdroj: Česká bioplynová asociace, www.czba.cz)

Obrázek:

Bioplynová stanice v Třeboni

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down