Koupací sezónu prodloužíme ohřevem vody

Běžná koupací sezóna v zahradním bazénu u nás trvá obvykle od června do konce září. Ohřevem vody ji však můžeme prodloužit nejméně o dva měsíce. Již osvědčeným zdrojem tepla je solární kolektor, ale v posledních letech je stále populárnější i tepelné čerpadlo.

Článek vyšel v časopise Energie 21 č. 4/2017.

Tepelná čerpadla pro ohřev zahradních bazénů jsou obvykle typu vzduch-voda, což znamená, že z okolního vzduchu odebírají teplo a prostřednictvím tepelného výměníku je předávají přímo bazénové vodě. Konstruována jsou tak, že efektivně pracují od venkovní teploty 5–7 °C a ideální účinnost mají při teplotách nad 15 °C.

Při volbě výkonu čerpadla se, kromě jiného, řídíme objemem vody v bazénu – například pro objem 20–30 m³ stačí výkon kolem 5 kW. Důležité je sledovat topný faktor čerpadla, tedy poměr příkonu a výkonu. Například topný faktor 5 znamená, že z 1 kW elektrické energie dodané ze sítě nebo jiného zdroje získáme 5 kW tepla, což žádný jiný typ ohřevu nedokáže.

Tepelné čerpadlo můžeme umístit kdekoliv poblíž bazénu, zavěsit na stěnu domu či zahradního altánu a lze je připojit k jakémukoliv typu bazénu, novému i stávajícímu. Připojení k bazénové armatuře zvládne podle návodu dodavatele i laik, ale zejména u silnějších čerpadel se doporučuje zavolat odborníka. Provozní obsluha je pak již snadná.

Chceme-li tedy vodu ohřát třeba až na 30 °C, tepelné čerpadlo to i v našich podmínkách po značnou část roku dokáže. Bazénoví odborníci však upozorňují, že pro dobrý pocit z podzimního koupání je dobré bazén ještě zastřešit.

Připomenutí: Čerpadlo produkuje chladný vzduch, který se hromadí u země. Proto není vhodné dávat jednotku do uzavřených dvorků, závětrných koutů, blízkosti oken, teras a podobně. Ale nemá být ani hned u bazénu – vzdálenost by měla být nejméně tři metry. Důležité je, aby přívod a vývod vzduchu byl volný. Zařízení chráníme před přímým sluncem a deštěm volně otevřenou stříškou.

Gro (Zdroj: Mountfield)

Obrázky:

Vodu v zahradním bazénu ohřívá tepelné čerpadlo vzduch-voda

Tepelné čerpadlo je vhodné umístit poblíž bazénové technologie

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *