18.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kreativní čištění zdi údolní přehrady

Německý umělec Klaus Dauven, zabývající se i reverzním graffiti, vytvořil na zdi přehrady Eibenstock v Sasku velkoformátové, ale záměrně pomíjivé umělecké dílo. Za pomoci vysokotlakých čističů Kärcher vypreparoval z až třicet let staré vrstvy nečistot kresbu, znázorňující dva pstruhy. Pstruh potoční, původem z Krušných hor, je zde důležitým bio-ukazatelem, protože přežívá jen v čisté vodě. Obrazce tak symbolicky vyjadřují výbornou kvalitu vody v nádrži, určené hlavně k zásobování pitnou vodou.

Klaus Dauven vytvořil nákres, který byl pomocí laserové techniky digitalizován a přenesen na plochu zdi, kde horolezci připevnili značkovací body. Ty pak umělec při tvorbě spojil a sloučil do jednoho obrazce. Pro tuto práci použil tři vysokotlaké čističe bez ohřevu typu Kärcher HD 13/18-4 S. Obraz Rybí říše je viditelný jako světlý a tmavý kontrast mezi zpracovanou a nezpracovanou plochou. Společnost Kärcher projekt podpořila v rámci programu kulturního sponzoringu.

Klaus Dauven vystudoval umění v Düsseldorfu, Münsteru a Aix-en-Provence. Za svá díla byl několikrát oceněn, mj. Cenou Josepha a Anny Fassbender města Brühl a Uměleckou cenou města Düren. Dnes žije v Kreuzau (Severní Porýní-Vestfálsko). Od roku 2003 používá i vysokotlaké čističe, aby ve veřejných prostorech vytvořil časem pomíjivé kresby. Ve spolupráci se společností Kärcher tak pomíjivými uměleckými díly zkrášlil již více zdí údolních přehrad, jako např. v roce 2007 přehradu Oleftalsperre v Eifelu a v roce 2008 přehradní hráz Matsudagawa v Japonsku. V roce 2012, spolu s německo-korejským týmem spolupracovníků, průmyslových horolezců a zeměměřičů, vytvořil na přehradě Chungju umělecké dílo Horang-ee (Tygr).

Přehrada Eibenstock byla uvedena do provozu v roce 1982. Je největší údolní přehradou sloužící hlavně jako zásobárna pitné vody v Sasku. Tato přehrada o objemu asi 64 milionů metrů krychlových vody zásobuje aglomerace Zwickau-Chemnitz pitnou vodou. Dalšími úkoly údolní přehrady je protipovodňová ochrana, zvyšování hladiny vody při nedostatku a získávání energie. Mohutná přehradní zeď údolní přehrady Eibenstock je dlouhá asi 300 metrů a vysoká 57 metrů.*

(Zdroj: Aspen)

Foto archiv/Aspen

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down