08.02.2015 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ladislav Michalička zemřel

Dne 3. ledna 2015 zemřel ve věku nedožitých 88 let Ing. Ladislav Michalička, CSc. Jeho hlavním oborem byla v počátku energetika a teplárenství, později pak oblast obnovitelných zdrojů energie (OZE). Patřil k první vlně propagátorů využití a rozvoje OZE u nás.

Díky svému nadšení, vědecko-technické erudici a kreativitě dokázal úspěšně, dlouhodobě a plodně spolupracovat se špičkovými vědci z ČSAV i odjinud, s výrobci solárních zařízení, výzkumníky, projektanty, vysokoškolskými pedagogy i studenty. Stejně úspěšně a srozumitelně ale dokázal oslovovat i širší odbornou i laickou veřejnost, nejčastěji prostřednictvím ČSVTS.

OZE propagoval nejen svou každodenní prací, ale i v televizních vystoupeních a debatách. Zřejmě nejvýznamněji ale uspořádáním několika ročníků mezinárodní konference „Aplikovaná optika v solární energii“ (společně s RNDr. B. Nábělkem z Fyzikálního ústavu ČSAV). Přednášeli zde a účastnili se jí přední odborníci na OZE z několika desítek zemí. Kromě toho i sám nesčetněkrát přednášel či účastnil se na konferencích a kongresech v tuzemsku i v zahraničí a získané poznatky uváděl do praxe.

Založil a dlouhodobě vedl Československou společnost pro sluneční energii.

K jeho praktickým přínosům patří i vybudování a provozování zkušebny solárních kolektorů, která umožňovala objektivní srovnání testovaných zařízení a ve své době patřila k unikátním a respektovaným autoritám v OZE. Některá jeho technická řešení byla patentována.

Vždy si našel dostatek času na to, aby pomohl a poradil stovkám zájemců o využití OZE v domácnostech i v podnicích, velmi často zcela nezištně. Lidé, kteří ho znali, si ho vážili nejen pro jeho odborné kvality, ale i pro jeho lidskou odvahu stát si za svou pravdou a nesklonit se před bezprávím. Čest jeho památce.*

JaP

Foto: Ladislav Michalička

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down