Vodní elektrárnu lze provozovat za předpokladu dobrého servisu a průběžných modernizací po desítky let. Důkazem je MVE Čeňkova Pila, která před dvěma lety oslavila 100 let od chvíle, kdy začala dodávat elektřinu pro město Kašperské Hory. Obecně mají MVE i podstatně delší životnost, než je doba návratnosti investic na výstavbu.
„Mezi výhody malých vodních elektráren patří určitě jejich plošné rozložení na většině území ČR, což přináší jednoznačná pozitiva i pro elektrizační soustavu. Část vyrobené energie je totiž okamžitě spotřebovávána v místě výroby, a tak dochází k eliminaci ztrát při jejím přenosu na dlouhé vzdálenosti. Dalšími podstatnými výhodami jsou nulové emise a odpady, nezávislost na zásobování palivy a nepříliš náročná údržba. Ve srovnání s fotovoltaickými nebo větrnými elektrárnami nejsou změny výroby v závislosti na výkyvech klimatu okamžité a energetická soustava má větší prostor na přípravu nezbytných opatření,“ uvádí Martin Schreier, mluvčí pro OZE z útvaru mediální komunikace Skupiny ČEZ, která vlastní 25 malých vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 66,3 MW, jenž ročně vyrobí více než 200 GWh elektřiny.
Zatímco potenciál pro výstavbu velkých vodních elektráren už téměř není, pro budování malých vodních elektráren zde určitý prostor je. Podle Martina Schreiera existují na větších tocích zajímavé lokality, které stále dávají možnosti rozšiřovat výrobu elektřiny z vody. Nemalý potenciál skrývají rekonstrukce odstavených starých malých vodních elektráren. Kromě toho je možné zvyšovat účinnost stávajících MVE instalací moderních a účinnějších turbín a soustrojí.
Celý článek vyšel v časopise Energie 21 číslo 3/2014.
Autorka: Eva Vítková
Obrázek: Výpočetní technika a nové materiály umožňují optimalizovat konstrukci turbín. Foto Jiří Trnavský