Levná tepelná čerpadla – výhodná koupě nebo riziková investice?

Současný trh s tepelnými čerpadly nabízí množství výrobků, které jejich dodavatelé označují jako levná, případně s vynikajícím poměrem výkon/cena (myšleno nízká cena a nízký výkon). Vyplatí se takové zařízení pořídit nebo ne? Místo planých debat na téma co je předražené a co levné, nabízíme krátkou exkurzi do nedávné historie.

Podle informací čtyř renomovných dodavatelů tepelných čerpadel v ČR (IVT, Stiebel Eltron, PZP a Nibe) vyměnily jejich montážní firmy v minulých pěti letech více než 50 nefunkčních nebo velmi poruchových tepelných čerpadel od jiných dodavatelů. Až na jednu výjimku se vždy jednalo o výměny prodejci avizovaných „levných“ čerpadel. Pokud budeme uvažovat, že pro náhradu levného tepelného čerpadla za značkové se rozhodne jen menší část z jejich nespokojených uživatelů a že levná nefunkční čerpadla mění i jiné firmy než čtyři výše zmíněné, lze odhadnout počet nefunkčních levných tepelných čerpadel v ČR na stovky kusů.

 

Nejvíce z výše zmíněných vyměněných tepelných čerpadel, pochází od jednoho nejmenovaného dodavatele, který před několika lety nabízel tepelná čerpadla z USA za mimořádně nízké ceny. Reklamní slogan zněl: „Podařilo se nám jednáním s obchodními partnery zajistit kvalitní tepelná čerpadla za ty nejnižší možné ceny, za nejnižší ceny na světě! To vše od renomované americké firmy, s tříletou zárukou, zajištěným servisem i zaškolenými montážními firmami….“

 

Co říkají majitelé těchto nejlevnějších tepelných čerpadel na světě dnes, po několika letech zkušeností? Desítky těchto tepelných čerpadel jsou již mimo provoz. „Nezničitelné“ výměníky zkorodovaly, kompresory zničila levná nebo žádná regulace, instalační firmy přestaly po skončení záruky poskytovat servis. U tepelných čerpadel, která jsou stále v provozu trápí jejich majitele vysoká hlučnost a poruchovost. Jeden ze zklamaných klientů píše: “ S čerpadlem jsou stále problémy, má za sebou již mnoho oprav a je nespolehlivé. Z boileru (ač by měl být nerez) teče stále rezavá voda a i po vyčištění se situace stále zhoršuje. Zašlete mi prosím Vaši nabídku pro instalaci nového, modernějšího a hlavně bezporuchového zařízení…“. Takových zákazníků jsou desítky (možná stovky) a tím jak tepelná čerpadla stárnou, přibývá i problémů s těmito zařízeními a zvyšuje se počet poptávek na jejich náhrady.

 

Bohužel, historie se opakuje. Dnes jsou tepelná čerpadla velice populární zařízení a počet jejich dovozců a výrobců rychle roste. Nemalá část z nich se ale chová stejně jako výše zmíněná (nejmenovaná) firma: Prodat co nejvíce bez ohledu na kvalitu čerpadla a kvalitu instalace.

 

Díky výše zmíněným historickým zkušenostem Asociace pro využití tepelných čerpadel předpokládá, že z dnešních dovozců a výrobců levných tepelných čerpadel jich 50 % nepřežije déle než pět let. Proto Asociace doporučuje orientovat se při výběru dodavatele zdroje tepla na zavedené značky tepelných čerpadel, které jsou prověřené jak v ČR, tak i v Evropě a nenechat se zlákat mimořádně nízkou cenou některých výrobků. Zde více než kde jinde platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 3/10 časopisu Energie 21.

Autor: Ing. Marek Bláha, místopředseda Asociace pro využití tepelných čerpadel, www.avtc.cz

 

Komentáře ke článku 1

 • Mirek

  Dobrý den,
  může mi někdo vysvětlit proč je tepelné čerpadlo tak drahé?
  Porovnám li cenu tepelného čerpadla s cenou auta, tak by auto muselo stát několikrát více.
  Na autě je podstatně více různého materialu,komponentů a úkonů.
  S pozdravem

  Mirek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *